"Nie ma obecnie sposobu, by umożliwić wyjście ze strefy euro" - mówił w Brukseli jeden z najbardziej znanych inwestorów świata, George Soros. Dlatego wzywa do stworzenia specjalnego mechanizmu, umożliwiającym krajom, które mają coraz większe problemy, powrót do walut narodowych - twierdzi agencja Bloomberg. W ten sposób mogłyby one zdewaluować walutę, ustalać własne stopy procentowe i uzdrowić finanse.

Reklama

Soros twierdzi też, że Grecja to dopiero początek. Upadek Aten będzie oznaczał początek kryzysowego tsunami, które rozleje się po całej Europie. Jego zdaniem, Wspólnota jest całkowicie nieprzygotowana na taki rozwój sytuacji. "Władze próbują kupić czas, dając Grecji kolejne miliardy, ale czas gra na ich niekorzyść" - tłumaczy.

Miliarder zdradza, co trzeba zrobić, by uzdrowić Europę. "Należy wprowadzić podobne stawki podatkowe w całej Unii, jeden europejski system bankowy, który zastąpiłby banki centralne państw, a także podatek od transakcji finansowych" - wyjaśnia inwestor. "Władze chcą utrzymać status quo i nie widzą, że obecny system ma poważne wady, które trzeba wyeliminować".