W środę w kancelarii premiera oraz w resorcie gospodarki został złożony protest podpisany przez kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, przeciw zmianom w zarządzie WSSE. W imieniu samorządowców apel złożył prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.

Reklama

"Wynikiem rozmów prezydenta Świdnicy z szefową gabinetu politycznego ministra gospodarki Agnieszką Sędrowską jest spotkanie ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z samorządowcami, które zaplanowano na 29 czerwca" - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy Stefan Augustyn.

W zeszłym tygodniu zwyczajne zgromadzenie udziałowców WSSE "Invest Park" wybrało nowy zarząd spółki - kadencja poprzedniego dobiegła końca. Dotychczasowego prezesa spółki Mirosława Grebera (sprawował tę funkcję od 1997 r., czyli od powstania strefy) zastąpiła Urszula Solińska-Marek, zaś wiceprezesa Dariusza Kasprowicza - Lidia Jarmułowicz. Ponadto rada nadzorcza powołała na wiceprezesa Wojciecha Morela.

Nowych członków zarządu wskazali przedstawiciele resortu gospodarki. Resort ma prawo wybrać dwóch spośród trzech członków. Jarmułowicz jest członkiem dolnośląskiego prezydium PSL - bez powodzenia startowała z list tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a Solińska-Marek nie należy do partii, ale - jak podała "Gazeta Wyborcza" - z poparcia PSL została szefową Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Prezydent Świdnicy powiedział PAP, że resort gospodarki powinien konsultować z samorządowcami swoje decyzje. Podkreślił, że poprzedni zarząd otrzymał absolutorium rady nadzorczej i nagrodę za działalność. "Nie chcę wypowiadać się na temat kompetencji nowo powołanego zarządu, ale z tego, co wiem, nie ma takich doświadczeń, jak poprzedni prezesi" - mówił wcześniej Murdzek. W jego ocenie takie zmiany mogą mieć "tragiczne skutki" dla strefy. Podał, że już teraz do samorządowców dzwonią zaniepokojeni inwestorzy. Sygnatariusze apelu liczą, że resort gospodarki ponownie przeanalizuje sytuację w strefie i cofnie decyzje personalne.

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Pawlakiem na temat Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. "Nie wykluczam interwencji" - zaznaczył. "Sprawę poznałem dzisiaj, kiedy wizytowałem Podlasie i po powrocie premiera Pawlaka będę z nim o tym rozmawiał (...) - nie dlatego, że jest to kwestia międzypartyjna, ale dlatego, że strefy są w pieczy ministra gospodarki. Będę oczekiwał pełnego wyjaśnienia, dotyczącego przede wszystkim kryteriów i powodów, dla których te zmiany nastąpiły. Sam jestem ciekaw wyjaśnień" - mówił Tusk.

W środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak pytany o zmiany władz w WSSE powiedział, że skończyła się tam kadencja zarządu i powołano nowy. Pawlak zapewnił, że nie ma żadnych obaw o inwestycje w strefie. "W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej skończyła się kadencja zarządu, a więc nastąpiły normalne zmiany korporacyjne, powołano nowy zarząd. Trzeba pamiętać, że powołano dwóch nowych członków, trzeci pozostał z poprzedniego składu zarządu" - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Reklama

Poinformował, że we wtorek kontaktował się z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w sprawie inwestycji japońskiej firmy Lotte, która przejęła polskie zakłady Wedla i jej nowych projektów w strefie. "Proponowałem spotkanie w Ministerstwie Gospodarki, jeśli byłyby jakiekolwiek wątpliwości. Japończycy po rozmowie w PAIiIZ zasygnalizowali, że nie ma takiej potrzeby" - powiedział.



W poniedziałek, w proteście przeciw niepowołaniu na kolejną kadencję prezesa strefy, wszyscy pracownicy WSSE "Invest-Park" złożyli wypowiedzenia (łącznie ponad 20 osób). W ocenie pracowników "nieuzasadniona zamiana zarządu WSSE może mieć katastrofalne skutki" w przypadku negocjacji z inwestorami, z którymi spółka prowadzi rozmowy.

WSSE "Invest-Park" powstała w 1997 r. Składa się z 40 podstref, z których 24 położone są na terenie województwa dolnośląskiego, siedem znajduje się na terenie województwa opolskiego, osiem na terenie województwa wielkopolskiego, oraz jedna w województwie lubuskim. Strefa obejmuje obszar ponad 1685 ha.

Udziałowcami WSSE "Invest-Park" są: Skarb Państwa, który posiada decydującą liczbę głosów, gminy, na terenie których znajdują są podstrefy, instytucje finansowe oraz agencje rządowe. Do zadań spółki należy przede wszystkim prowadzenie działań zachęcających inwestorów do działalności gospodarczej w strefie.

W WSSE do tej pory zainwestowały m.in.: Toyota Motor Corporation, Cersanit, Faurecia, NSK Steering Systems Europe, Whirlpool, czy General Electric. Wartość inwestycji zrealizowanych w strefie do końca 2010 r. to ponad 12 mld zł. W powstałych tam zakładach zatrudnionych jest ponad 30 tys. pracowników.