HSW oprócz maszyn budowlanych produkuje także sprzęt wojskowy - ta część zakładu nie będzie prywatyzowana. Pierwsze spotkanie obu stron odbyło się na początku marca, wówczas związkowcy przekazali Chińczykom zapisy dotyczące m.in. gwarancji zatrudnienia oraz wysokości płacy.

Reklama

Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, przyszłotygodniowe spotkanie będzie poświęcone pakietowi socjalnemu. "Chińczycy mieli czas, aby zapoznać się z naszymi propozycjami, teraz będziemy prowadzić szczegółowe negocjacje. Spotkamy się prawdopodobnie we wtorek" - dodał.

Szczegóły pakietu socjalnego, jaki związkowcy przekazali Chińczykom, nie są znane, wiadomo jedynie, że dokument reguluje takie obszary jak: gwarancja zatrudnienia, wysokość płacy, szkolenia BHP i współpraca zarządu ze związkami. Pierwotnie spotkanie było zaplanowane miedzy 5 a 10 kwietnia, ale Chińczycy przesunęli termin przyjazdu do Stalowej Woli.

Jak poinformował PAP pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, przedstawiciele chińskiej spółki będą w Stalowej Woli trzy dni: od poniedziałku do środy. Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach. Proces prywatyzacji I Oddziału HSW rozpoczął się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.

Reklama