General Motors, symbol amerykańskiej motoryzacji, w wielkim stylu wraca dziś na giełdowy parkiet. Całkowita wartość oferty publicznej spółki może sięgnąć rekordowych 23 mld dol., co oznacza, że byłoby to największe IPO w historii rynków kapitałowych.

Reklama

Właściciele General Motors, w tym amerykański Departament Skarbu, sprzedali wczoraj papiery GM o wartości 15,8 mld dol., po maksymalnej cenie z widełek wynoszącej 33 dol. za akcję.

Sprzedaż akcji preferowanych za 4,35 mld dol. i uwzględnienie tzw. opcji dodatkowego przydziału, może podnieść całkowitą wartość IPO General Motors do 23,1 mld dol. Oferta GM pobiłaby tym samym rekordowe IPO chińskiego Agricultural Bank of China, który uzbierał ze sprzedaży akcji 22,1 mld dol. Dotychczasowy rekord IPO na amerykańskiej rynku kapitałowym należy do Visy – w 2008 r. uzbierała ona 19,7 mld dol. z oferty publicznej.

General Motors wraca na nowojorską giełdę 16 miesięcy po ogłoszeniu bankructwa. Debiut GM pomoże spółce zwrócić otrzymaną od państwa pomoc finansową. Rząd USA w lipcu 2009 r. wspomógł GM zastrzykiem 50 mld dol. z kieszeni podatników wykupując 61 proc. akcji bankruta.

Departament Skarbu USA, na którego konto trafi ok. 13,6 mld dol. oferty GM, będzie musiał sprzedać pozostałe papiery GM po cenie ok. 53 dol. za akcję. Tylko taka cena gwarantuje „wyjście na zero” z inwestycji państwa amerykańskiego w koncern General Motors - wynika z analizy Bloomberga.

Więcej informacji: Debiut General Motors: To może być największe IPO w historii giełdy