Poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie rozpocznie wkrótce amerykański koncern ExxonMobil. Koncesja tej firmy obejmuje tereny powiatów chełmskiego, krasnostawskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego.Przedstawiciele koncernu spotkali się w poniedziałek z wojewodą lubelskim i marszałkiem województwa lubelskiego. Jak powiedział dziennikarzom członek zarządu ExxonMobil Exploration and Production Poland James Johnston, firma wkrótce rozpocznie badania m.in. sejsmiczne, w poszukiwaniu zasobów gazu łupkowego.

Reklama

"Jesteśmy na samym początku naszych poszukiwań. Około półtora roku zajmie nam rozpoznanie sytuacji i stwierdzenie, czy będziemy w stanie wydobywać gaz łupkowy. Kolejne kilka lat będzie potrzebne, żeby przekonać się, czy również od strony komercyjnej to przedsięwzięcie będzie mogło mieć realne podstawy" - powiedział.

Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska podkreśliła, że odkrycie gazu na Lubelszczyźnie dałoby szansę na znaczne wzmocnienie ekonomiczne tych terenów, ale też na uniezależnienie Polski od dostaw gazu z innych krajów. W rozmowie z przedstawicielami firmy ExxonMobil zwracała uwagę na ochronę środowiska naturalnego.

"Koncesja obejmuje tereny Roztocza, a to bardzo ważny dla nas obszar. Zapewniono, że lokalizacja odwiertów będzie bardzo dokładnie ustalana ze służbami ochrony środowiska, a sama metoda wydaje się być bezpieczna" - powiedziała Tokarska.

ExxonMobil to drugi po Chevronie koncern amerykański, który poszukuje gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Chevron otrzymał koncesje na prowadzenie badań w okolicach Kraśnika, Frampola, Zwierzyńca i Grabowca.