Sieć Blockbuster, która już od kilku lat zmaga się z problemami finansowymi, zapewniła, że ok. 3 tys. wypożyczalni będzie w dalszym ciągu funkcjonować normalnie. Nie zostanie zawieszona także działalność internetowa.

Reklama

Blockbuster zadłużony jest na ponad 1,1 mld dol. W ciągu ostatnich kilku lat sieć systematycznie traciła klientów, którzy zaczęli korzystać z usług innych, konkurencyjnych wypożyczalni - internetowego Netflixa i taniego RedBoxa.

Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że ogłoszenie niewypłacalności i zwrócenie się o ochronę przed wierzycielami (Chapter 11) pozwoli im na gruntowną restrukturyzację.

"Proces, który ogłosiliśmy dzisiaj, pozwoli w optymalnym stopniu podwyższyć kapitał firmy i zapewnić Blockbusterowi pozycję w przyszłości" - powiedział w środę prezes zarządu tej firmy Jim Keys.

Na początku tego roku firma miała 6,5 tys. sklepów w Stanach Zjednoczonych i 17 innych krajach, ale po utracie klientów zamknięto połowę z nich. Największym konkurentem Blockbustera jest internetowa wypożyczalnia filmów Netflix, z której usług korzysta ponad 10 mln zarejestrowanych użytkowników.