"Rozpoczęliśmy przygotowania zmierzające do wprowadzenia do spółki silnego inwestora finansowego" - poinformował PAP prezes MPL Kraków-Balice Jan Pamuła. Jak podkreślił, operacja taka będzie możliwa pod warunkiem wyrażenia na nią zgody przez dotychczasowych wspólników spółki, w której dominującą rolę ma Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (76 proc. udziałów).

Reklama

Pamuła zaznaczył, że większość obecnych wspólników nie widzi możliwości finansowych, aby uczestniczyć w podniesieniu kapitału. Tymczasem zarząd lotniska potrzebuje środków na realizację planu inwestycyjnego na najbliższe lata o wartości przekraczającej 1 mld zł.

Jedynie zarząd województwa małopolskiego, które posiada 23 proc. udziałów, zadeklarował chęć wsparcia kapitałowego lotniska kwotą kilkudziesięciu mln zł, aby zwiększyć swój wpływ na funkcjonowanie MPL. Przekazanie środków mogłoby nastąpić w 2011 r. Pieniądze mogłyby pochodzić ze sprzedaży nieruchomości należących do województwa.

Władze województwa zadeklarowały także zainteresowane odkupieniem części akcji MPL Kraków-Balice od Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze. Zgodziłyby się także na dokapitalizowanie MPL przez inwestora, gdyby władzom portu lotniczego udało się go znaleźć. Zdaniem prezesa Pamuły, jest zainteresowanie wśród inwestorów finansowych wejściem kapitałowym do krakowskiego lotniska. Byłoby to możliwe najwcześniej w 2011 roku.

Zarząd firmy przekonuje, że dodatkowe środki są potrzebne do sfinansowania inwestycji, bez których port lotniczy nie będzie w stanie obsłużyć prognozowanej liczby pasażerów. Zgodnie z planem MPL nakłady inwestycyjne w latach 2010-2015 wyniosą ponad 1 mld zł, z czego ok. 330 mln zł zostanie przeznaczonych na rozbudowę terminalu pasażerskiego.Głównym udziałowcem spółki MPL jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które posiada 76 proc. udziałów. Województwo małopolskie ma 23 proc. udziałów, reszta należy do gminy Kraków (1 proc.) oraz gminy Zabierzów (0,04 proc.).

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. Z lotniska regularne korzysta 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi. W zeszłym roku port obsłużył blisko 2,7 mln pasażerów.