Polski PKB na mieszkańca mierzony parytetem siły nabywczej (PPS) wyniósł w 2009 roku 61 proc. średniej unijnej - podał w poniedziałek Eurostat. W praktyce, tak przedstawiony PKB jest realnym wskaźnikiem zamożności społeczeństwa. Znacznie bogatsi od nas są Grecy, Słowacy czy Czesi.

Reklama

Najbogatsi w Europie są Luksemburczycy, których zamożność Eurostat ocenia na 268 proc. średniej unijnej. Wśród państw UE niżej od Polski w rankingu są tylko Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Natomiast jeden punkt procentowy w górę dzieli nas od Estonii, a dwa punkty proc. od Węgier.

Z krajów, które razem z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej najwyżej jest Cypr, który osiągnął 98 proc. średniej zamożności w UE. Również Słowenia, Czechy i Malta są wysoko w klasyfikacji.

Eurostat podał także PKB według standardu PPS dla europejskich krajów, które nie znajdują się w Unii. Najlepiej z nich wypada Norwegia, której mieszkańcy mogą sobie pozwolić na 177 proc. tego, co statystyczni Europejczycy. Świetnie wypadają Szwajcarzy (144 proc.) i Islandczycy (120 proc.).

Więcej informacji: Eurostat: Polski PKB na mieszkańca wg. parytetu siły nabywczej wyniósł 61 proc. średniej UE

p