Na co najmniej 100 mld euro oceniają swoje roszczenia posiadacze carskich obligacji we Francji. Chcą odzyskać swoją własność przejmując w Paryżu nieruchomości kupione przez rosyjskie władze.

Międzynarodowa Stowarzyszenie Posiadaczy Rosyjskich Obligacji, AFIPER, pozwie Rosję do sądu – oświadczył dyrektor stowarzyszenia Eric Sanitas. Zabrał on głos po tym, jak ministerstwo budżetu w Paryżu przekazało wczoraj komunikat o sprzedaży dla Rosji za bliżej nieokreśloną kwotę budynku Meteo France, znajdującego się w pobliżu Wieży Eiffela.

“Państwo rosyjskie jest winne Francuzom masę pieniędzy I nie ma tu żadnego limitu czasowego, nawet jeśli część tego długu liczy ponad 100 lat” – mówi Sanitas. Francja była kluczowym rynkiem dla rosyjskich obligacji przed bolszewicką rewolucją z 1917 roku. Kupowano je jako lokatę oszczędnościową ze względu na ich wysoką rentowność. Posiadacze carskich papierów zabiegają o osiągnięcie lepszego porozumienia w tej sprawie od 1996 roku, kiedy Rosja spłaciła Francji 400 mln dolarów, co zdaniem Francji „ostatecznie” zamknęło sprawę rosyjskiego zadłużenia sprzed 1945 roku.

Więcej informacji: Rosja jest winna 100 mld euro za carskie obligacje we Francji

p