Po słabym 2024 roku, który nie przyniósł deweloperom oczekiwanej sprzedaży, początek 2025 przyniósł wyraźne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Jak podaje RynekPierwotny.pl, w styczniu firmy działające w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce sprzedały około 3,8 tys. mieszkań — to aż o 37 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jeszcze lepsze wyniki przyniósł luty.

Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, powiedział "PB", iż wygląda na to, że w bankach i biurach sprzedaży firm deweloperskich pojawiły się osoby, które odkładały decyzję o zakupie nowego mieszkania w oczekiwaniu na preferencyjny kredyt. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pozbawiło je reszty złudzeń, bo zapowiedziany program "Klucz do mieszkania" ma zapewnić wsparcie wyłącznie tym kredytobiorcom, którzy kupią pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym – przypomniał Wielgo.

Kto kupuje mieszkania w 2025? Statystyki zaskakują

Wzrost zainteresowania zakupem mieszkań widać też po liczbie wniosków kredytowych. Jak zauważa "PB", w lutym po raz drugi z rzędu odnotowano znaczący wzrost — 33,1 tys. osób złożyło wniosek o kredyt hipoteczny, co oznacza wzrost o 17 proc. zarówno w porównaniu ze styczniem, jak i ze średnią miesięczną z całego 2024 roku.

Reklama

Dziennik zwraca uwagę na dane z serwisu Nieruchomosci-online.pl, który przeanalizował profil osób planujących zakup nieruchomości. Wynika z nich, że tylko jedna czwarta potencjalnych kupujących to osoby poniżej 35. roku życia.

Wysokie ceny, drogie kredyty i rosnące koszty życia sprawiają, że młode pokolenie jest na gorszej pozycji niż starsze, które nierzadko posiada już nieruchomość, ma też za sobą etap wychowywania dzieci. Nieprzypadkowo najwyższy odsetek osób planujących zakup nieruchomości stanowią osoby w wieku powyżej 55 lat — sięga 31 proc. W przypadku osób w wieku 35-44 lata jest to 28 proc., a w grupie wiekowej 45-54 — 16 proc. — poinformował cytowany przez "PB" Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.

Źródło: PAP, PULS BIZNESU