Z raportu wynika, że w Bułgarii ceny mieszkań wzrosły o 16,5 proc., co stanowi najwyższy wynik w całej UE. Polska zajęła drugie miejsce, z wynikiem na poziomie 14,4 proc. Na podium znalazły się również Węgry, gdzie ceny wzrosły o 13,4 proc., a tuż za nimi uplasowała się Chorwacja z wynikiem 12,3 proc.
Z krajów tzw. "starej Unii" najwyższy wzrost cen mieszkań odnotowano w Holandii, gdzie wyniósł on 10,3 proc.
Spadki cen mieszkań w czterech krajach UE
Nie wszystkie kraje UE doświadczyły wzrostów cen nieruchomości. W czterech państwach odnotowano spadki, z czego największy we Francji, gdzie ceny mieszkań spadły o 3,5 proc. Na drugim miejscu znalazła się Finlandia ze spadkiem o 2,8 proc., następnie Luksemburg (-1,7 proc.) oraz Niemcy (-0,7 proc.).
Co wpływa na tak duże różnice w cenach?
Różnice w dynamice cen mieszkań w państwach UE wynikają z różnych czynników lokalnych, takich jak sytuacja gospodarcza, polityka mieszkaniowa, poziom inflacji czy popyt na nieruchomości. W krajach takich jak Bułgaria czy Polska, wzrost cen może być napędzany przez wysokie zapotrzebowanie na mieszkania w miastach oraz rozwój rynku kredytów hipotecznych.
Eksperci przewidują, że rynek nieruchomości w Europie będzie się zmieniał w zależności od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej i politycznej. Wyraźnie wyższe wzrosty w Europie Środkowo-Wschodniej wskazują na kontynuację rozwoju tych rynków, jednak dynamiczny wzrost cen mieszkań może rodzić pytania o ich długoterminową stabilność.
Źródło: EUROSTAT, PAP, MEDIA