Pierwsi powinni świadomie kontrolować swoje zobowiązania, a drudzy skutecznie egzekwować swoje prawa w określonym czasie. Sąd, w szczególnych sytuacjach, może nie uwzględnić przedawnienia, jeśli uzna to za konieczne z uwagi na interesy stron.
Masz długi? Sprawdź, czy możesz się ich pozbyć [PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW]
Aby doszło do przedawnienia długu, muszą zostać spełnione dwie podstawowe przesłanki:
- Upływ określonego czasu – termin ten zależy od rodzaju roszczenia i wynika z przepisów prawa.
- Brak działań przerywających bieg przedawnienia – wierzyciel nie może podejmować kroków, które mogłyby wpłynąć na zatrzymanie lub wznowienie tego procesu.
Do najczęstszych przyczyn przerwania biegu przedawnienia należą:
- wysłanie wezwania do zapłaty,
- skierowanie sprawy do sądu, np. poprzez złożenie pozwu lub wniosku o mediacje,
- zawarcie ugody między stronami,
- rozpoczęcie mediacji.
Warto pamiętać, że unikanie kontaktów z wierzycielem czy ignorowanie jego wezwań nie prowadzi do przedawnienia.
Skutki przerwania biegu przedawnienia
Gdy dojdzie do przerwania biegu przedawnienia, czas liczony jest od nowa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przerwanie następuje w wyniku czynności prowadzonych przed sądem lub innymi organami egzekucyjnymi. W takich przypadkach przedawnienie zostaje zawieszone do czasu zakończenia postępowania.
Terminy przedawnienia długu
Zmiany wprowadzone 28 lipca 2018 roku skróciły podstawowy termin przedawnienia z 10 lat do 6 lat.
Obecnie obowiązują następujące terminy:
- 6 lat – dla większości roszczeń majątkowych,
- 3 lata – dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz świadczeń okresowych (np. czynszu, rachunków za usługi).
Należy także pamiętać, że jeśli termin przedawnienia wynosi więcej niż dwa lata, jego koniec przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.
Gdzie sprawdzić swoje długi?
Informacje o niespłaconych zobowiązaniach można znaleźć w rejestrach dłużników, takich jak Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). Wpisanie długu do takiego rejestru może skutecznie utrudnić dłużnikowi zaciąganie nowych zobowiązań finansowych.
Jeśli dług się przedawni, można wystąpić z żądaniem usunięcia informacji o nim z rejestru. Według BIG InfoMonitor, obecnie znajduje się tam ponad 100 milionów wpisów dotyczących długów.
Jak liczyć przedawnienie długu?
Bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu, na który wyznaczono termin spłaty długu. W przypadku długów podatkowych jest to data końca roku kalendarzowego, w którym powstała należność.
Aby uniknąć problemów, najlepiej regulować swoje zobowiązania w terminie. W sytuacji powstania zaległości warto pamiętać, że nawet drobne działania wierzyciela mogą przerwać bieg przedawnienia, co znaczenie wydłuża czas egzekwowania długu.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: INFOR.PL, MEDIA