Według PIE, popyt na złoto pozostaje wysoki, a prognozy FocusEconomics wskazują na stabilizację cen na wysokich poziomach. "Będzie to efekt zmian w strukturze rezerw walutowych krajów rozwijających się, które dążą do ograniczenia zależności od USD. Jednocześnie spodziewane obniżki stóp procentowych mogą zwiększyć zainteresowanie inwestorów prywatnych funduszami ETF opartymi na złocie" – czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE".
Złoto drożeje w zawrotnym tempie. Geopolityczne burze napędzają popyt na szlachetny metal
Wraz z nasilającymi się konfliktami i kryzysami na świecie, złoto zyskuje na znaczeniu jako "bezpieczna przystań". W grudniu cena kruszcu wzrosła o 4,5 proc., a od początku roku notuje imponujący wzrost o 31,7 proc.. PIE podkreśla, że obecne napięcia, w tym działania wojenne na Bliskim Wschodzie, w szczególności tarcia z Iranem oraz ofensywy Izraela w Syrii, dodatkowo napędzają zainteresowanie inwestorów.
"To efekt nasilających się napięć geopolitycznych w wielu regionach świata, które zwiększają popyt na kruszec" – podkreśla PIE.
Liderzy zakupów złota
W 2023 roku Chiny stały się największym globalnym nabywcą złota, zwiększając swoje rezerwy o ponad 220 ton. Ludowy Bank Chin wznowił zakupy po półrocznej przerwie, osiągając poziom 72,96 mln uncji trojańskich (2068 ton).
Polska również odnotowuje znaczące postępy w zwiększaniu swoich rezerw. "Polska zajęła drugie miejsce z wynikiem 130 ton. W 2024 r. trend ten utrzymał się – w II i III kwartale Narodowy Bank Polski (NBP) był największym nabywcą złota na świecie" – czytamy w raporcie.
Udział złota w polskich rezerwach walutowych wzrósł do 17nproc. z zaledwie 3,6 proc. w 2014 roku. Łączna ilość złota w rezerwach dewizowych Polski przekroczyła 420 ton, co plasuje kraj w czołówce państw aktywnie zwiększających swoje zasoby tego metalu.
Złoto w globalnych rezerwach
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wskazuje na rosnący udział złota w rezerwach walutowych takich krajów jak Turcja i Rosja oraz w Europejskim Banku Centralnym (EBC). Trend ten odzwierciedla globalną strategię dywersyfikacji aktywów oraz ochrony przed potencjalnymi ryzykami gospodarczymi.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: ISBnews