Jednolity tekst rozporządzenia dotyczącego wynagrodzeń pracowników samorządowych został oficjalnie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Dokument uwzględnia zmiany, które zostały wprowadzone dwoma kluczowymi rozporządzeniami Rady Ministrów: z 22 maja 2023 roku oraz z 12 lipca 2024 roku. Celem publikacji jest ujednolicenie i przedstawienie obowiązujących przepisów dotyczących wynagrodzeń, zgodnie z nowymi tabelami i stawkami minimalnymi dla samorządowców.
Stawki minimalne w samorządach
Opublikowane wynagrodzenia minimalne obejmują nowe, przypisane do każdej kategorii kwoty. Dla pracowników w I kategorii zaszeregowania minimalne wynagrodzenie wynosi 4000 zł, a kolejne kategorie mają ustalone stawki aż do poziomu XX, gdzie minimalna pensja to 6200 zł. Zaktualizowane tabele stanowią wytyczne dla jednostek samorządowych i mają na celu zapewnienie transparentności wynagrodzeń w administracji samorządowej.
Ujednolicony tekst nie obejmuje jednak niektórych regulacji, które wcześniej odnosiły się do minimalnych wymagańkwalifikacyjnych. Jak informuje Portal Samorządowy, dotyczy to kwestii wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy innych wymagań przewidzianych dla określonych stanowisk w samorządach. Oznacza to, że pracodawcy w samorządach nadal będą kierować się wcześniejszymi przepisami dotyczącymi tych aspektów, o ile nie zostały one objęte nowelizacją.
Od kiedy obowiązują nowe zasady wynagradzania?
Zmiany, zawarte w opublikowanym tekście rozporządzenia, wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2024 roku i dotyczą wynagrodzeń miesięcznych należnych od tego terminu. Nowe stawki mają na celu uporządkowanie systemu wynagrodzeń w samorządach, dostosowując je do aktualnych wymogów i oczekiwań finansowych na rynku pracy.