Obowiązkowy wpis do CEEB. Co zgłosić?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to krajowy system, który ma pomóc w monitorowaniu i zarządzaniu źródłami emisji ciepła w budynkach mieszkalnych i użytkowych w Polsce. Od połowy 2022 roku właściciele i zarządcy budynków muszą zgłaszać informacje dotyczące urządzeń grzewczych, takich jak piece, kominki, kotły, pompy ciepła, a nawet instalacje fotowoltaiczne i elektryczne systemy ogrzewania. Zgromadzone dane mają pomóc samorządom w podejmowaniu działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Kontrole i kary
Od początku bieżącego roku strażnicy miejscy mają prawo przeprowadzać kontrole nieruchomości w celu weryfikacji wpisów w CEEB. W ramach kontroli mogą żądać przedstawienia dokumentów potwierdzających rejestrację źródła ciepła oraz sprawdzać zgodność zgłoszonych danych ze stanem faktycznym. Brak zgłoszenia lub próby unikania kontroli mogą skutkować nałożeniem grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Jak zgłosić źródło ciepła do CEEB?
Zgłoszenie źródła ciepła do CEEB można zrealizować osobiście w urzędzie miasta lub gminy, listownie, bądź przez internet. Proces ten jest bezpłatny. Nowe budynki należy zgłosić w ciągu 14 dni od oddania ich do użytku. W przypadku zmian w już zgłoszonych budynkach (np. wymiany pieca) obowiązuje również konieczność aktualizacji informacji w rejestrze.