Jak wynika z opublikowanych w czwartek danych GUS, w rejestrze REGON w czerwcu zarejestrowano 28.789 firm; o 5,1 proc. mniej mdm. Jednocześnie w czerwcu wyrejestrowano z rejestru REGON 14,7 tys. podmiotów, tj. o 5,8 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Liczba firm z zawieszoną działalnością wyniosła 749.884, co oznacza wzrost o 0,3 proc. mdm.

Reklama

W opinii ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, "rejestr REGON wskazuje na stabilną sytuację w prowadzeniu działalności gospodarczej. Liczba nowych przedsiębiorstw pozostaje zbliżona do ubiegłego roku. Z kolei skala zamykania i zawieszania działalności jest mniejsza niż rok wcześniej" - przekazali w komentarzu eksperci PIE. Zaznaczyli, że "w kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania tej tendencji".

PIE przypomniało, że "dane z rejestru REGON wskazują, że w czerwcu zarejestrowano ok. 29 tys. podmiotów gospodarczych. Od początku roku liczba nowych działalności była zbliżona do tej z 2023 r. (-0,3 proc. rdr) – miesięczne wahania mają przede wszystkim charakter sezonowy" - podano.

Wyjaśniono, że "rośnie głównie liczba podmiotów, które funkcjonują w formie spółki – w pierwszej połowie roku zarejestrowano o 3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Równocześnie powstaje mniej jednoosobowych działalności gospodarczych (-4,2 proc. rdr w I poł. roku)".

Reklama

Podkreślono, że "liczba zawieszonych działalności gospodarczych w czerwcu wzrosła z 757 do 762 tys. (tj. o 0,7 proc. mdm). Od początku roku liczba zawieszonych firm wzrosła o 23 tys. – to o 1,9 tys. mniej niż w I połowie 2023 r. i blisko dwukrotnie mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. Poprawa sytuacji jest powszechna między branżami" - uważają eksperci.

Polska gospodarka w dobrej kondycji? Mniej firm zamyka działalność

Analitycy PIE twierdzą, że liczba podmiotów zamykających działalność pozostaje umiarkowana "W czerwcu z rejestru wyrejestrowało się 14,7 tys. przedsiębiorstw. Od początku 2024 r. działalność zamknęło o 5,2 proc. mniej podmiotów niż w analogicznym okresie 2023 r. Liczba zamykanych pomiotów gospodarczych jest mniejsza niż w 2023 r. w większości głównych branż" - podano w komentarzu.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Zajmuje się m.in. makroekonomią, energetyką i klimatem, handlem zagranicznym, prognozowaniem gospodarczym, gospodarką cyfrową i ekonomią behawioralną. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.