Ile wynosi świadczenie przedemerytalne w 2024 roku?

Po waloryzacji 1 marca 2024 roku kwota świadczenia przedemerytalnego się zwiększyła. Aktualnie wynosi ono 1794,70 zł.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Warunki do starania się o świadczenie przedemerytalne

O świadczenie przedemerytalne mogą się starać osoby spełniające indywidualne warunki dotyczące przyczyn rozwiązania stosunku pracy, wieku i stażu pracy, które:

  • przez co najmniej 180 dni pobierały zasiłek dla bezrobotnych, co urząd pracy potwierdzi odpowiednim zaświadczeniem;
  • są nadal zarejestrowane jako bezrobotne, co urząd pracy potwierdzi odpowiednim zaświadczeniem,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiły bez przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, co potwierdzi odpowiednim zaświadczeniem urząd pracy;
  • złożą wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w ciągu 30 dni od dnia, w którym urząd pracy wyda dokument potwierdzający pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni.

W przypadku, kiedy osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych jest zatrudniona w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych lub też innej pracy zarobkowej i wykonywanie tych prac zakończyło się po 180 dniach pobierania zasiłku, to wniosek o świadczenie emerytalne trzeba złożyć w ciągu 30 dni od ustania tego zatrudnienia.

Świadczenie przedemerytalne – jakie dokumenty złożyć?

Wniosek o świadczenie przedemerytalne można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w placówce ZUS, internetowo przez portal PUE ZUS lub też za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego.

Wraz z wnioskiem (ESP) należy złożyć między innymi:

  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych;
  • dokumenty, które potwierdzą okresy pracy, prowadzenia działalności, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej, służby wojskowej itd.;
  • świadectwo pracy, które zawiera podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego bądź inne dokumenty, w których zawarta jest przyczyna rozwiązania stosunku pracy;
  • ogłoszenie o upadłości, jeśli osoba starająca się o świadczenie prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą.
Reklama

Spis niezbędnych dokumentów jest dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one uzależnione od indywidualnej sytuacji osoby starającej się o świadczenie przedemerytalne.

Ile czasu na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne?

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, wniosek trzeba złożyć w terminie, który nie przekracza:

  • 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu poświadczającego okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych trwający 180 dni;
  • 30 dni od dnia, w którym ustało zatrudnienie lub inna praca zarobkowa (w tym w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych), jeśli zatrudnienie miało miejsce z powodu skierowania przez urząd pracy i ustało po 180 dniach pobierania zasiłku dla bezrobotnych, do którego zaliczany jest okres tych prac.