W uzasadnionych przypadkach kontrole w jednostkach pomocy społecznej będą mogły się odbywać bez obecności kierownika lub wyznaczonego przez niego pracownika – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej. Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiany mają usprawnić przeprowadzanie kontroli oraz umożliwić czynności kontrolne w mieszkaniach treningowych i wspomaganych, które zastąpiły mieszkania chronione.

Reklama

Pomoc społeczna: kontrola doraźna [Nowe uprawnienia kontrolne dla urzędników, nowelizacja]

Jak wskazano w projekcie, w przypadkach uzasadnionych zakresem kontroli i specyfiką zadań realizowanych przez kontrolowaną jednostkę, czynności kontrolne mogą być wykonywane z wyłączeniem obecności kierownika lub wyznaczonego przez niego pracownika. W przypadku kontroli doraźnej, w uzasadnionych sytuacjach, czynności kontrolnych będzie można dokonać bez obecności znajdującego się na terenie jednostki podlegającej kontroli pracownika tej placówki.

Reklama

Zgodnie z proponowanymi przepisami, w toku kontroli kompleksowej będzie można sprawdzić realizację zaleceń pokontrolnych wydanych podczas poprzednio przeprowadzonej kontroli problemowej lub doraźnej. Dotychczas było to możliwe tylko w stosunku do zaleceń sformułowanych podczas poprzedniej kontroli kompleksowej.

Nowe przepisy mają też umożliwić prowadzenie kontroli problemowej w siedzibie kontrolującego, na podstawie dokumentów udostępnionych przez jednostkę podlegającą kontroli. W przypadku kontroli przeprowadzanej w jednostce pomocy społecznej, kierownik będzie miał obowiązek zapewnić warunki i środki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w tym w miarę możliwości oddzielne pomieszczenie z odpowiednim wyposażeniem.

W projekcie rozporządzenia sformułowanie „mieszkanie chronione” zostało zastąpione pojęciem „mieszkanie treningowe lub wspomagane”. Jak wskazali projektodawcy, chodzi o dostosowanie przepisów rozporządzenia do regulacji wynikających z ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1693).

Reklama

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Do spraw wszczętych i niezakończonych będą stosowane przepisy dotychczasowe.

Co to jest mieszkanie treningowe i wspomagające

Mieszkanie treningowe - zapewnia usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia funkcji społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.

Mieszkanie wspomagające - daje usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.

Może tak mieszkać uzyskać osoba pełnoletnia, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, bezdomność, przemoc w rodzinie potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.