Święta 2023. Ile wydamy na jedzenie?

Ceny żywności są średnio o 8 proc. wyższe niż rok temu. To najwyraźniej powoduje, że w tym roku planujemy nieco ograniczyć wydatki na świąteczny stół. Chociaż w krajach Europy zachodniej będą one wyższe średnio o około 5 proc., prognozy dotyczące Polski mówią o spadku wydatków na podstawowe artykuły spożywcze o ponad 7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Wiele osób zamiast przygotowywać bożonarodzeniowe dania w domu, woli wydać pieniądze na okołoświąteczne spotkanie z bliskimi w restauracji. Takie plany ma o 21,6 proc. więcej konsumentów niż rok temu. Tak wynika z najnowszego badania Mastercard SpendingPulse.

Reklama

Boże Narodzenie 2023. Wydatki na prezenty

Reklama

Po okresie pandemii w całej Europie widać trend powrotu do tradycyjnych sklepów. W tym roku nieco mniej osób planuje zakupy online. W Polsce zakupy stacjonarne wzrosną o 1,5 proc. We Francji, Hiszpanii i Włoszech ten odsetek wynosi około 7 procent. Najpopularniejsze jest aktualnie podejście "hybrydowe" - część świątecznych zakupów zrobimy w tradycyjnych sklepach, a część w internecie.

W tegoroczne święta na prezenty wydamy więcej. Najczęstszym wyborem będzie odzież i biżuteria. Na upominki w postaci ubrań przeznaczymy o ponad 5 proc. więcej, a w salonach jubilerskich wydamy o 4 proc. więcej.

Przedświąteczne promocje

Wielu z nas będzie szukać okazji do tańszych zakupów w czasie Black Friday i Cyber Monday, a także podczas trwających już w sklepach wyprzedaży określanych jako Black Weeks. Świąteczne prezenty, według różnych badań chce wtedy kupić ponad 70 proc. Polaków.

W tym roku klienci planują wydać w tym czasie o 5 proc. więcej niż w 2022 roku. Średnio około 1000 zł - wynika z raportu Strategy&Polska “Black Friday i wyprzedaże przedświąteczne: konsumenci w Polsce szykują portfele”.