Abonament RTV w 2024 roku. Ile trzeba zapłacić? Kto ustala kwotę?

27.30 zł miesięcznie - w przypadku, kiedy posiadamy odbiornik telewizyjny i radiowy bądź tylko telewizyjny. Jeśli mamy tylko radio, to należy zapłacić 8.70 zł miesięcznie. Kwoty zostały ustalone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zgodnie z rozporządzeniem z 10 maja 2023 r.

Obowiązek dokonywania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Reklama

Gdzie zapłacić abonament za 2024? Dla kogo promocje?

W dowolnej placówce Poczty Polskiej, w banku bądź przelewem internetowym. Jeżeli zdecydujemy się na opłacenie abonamentu na cały rok z góry, to możemy liczyć na zniżkę w wysokości 10 proc. Aby ją otrzymać, należy zapłacić do 25 stycznia 2024 r.

Reklama

Jeżeli zdecydujemy się zapłacić jednorazowo za okres dłuższy niż miesiąc, też możemy liczyć na upust. Przykładowo, abonament za trzy miesiące z góry wyniesie nas 78.70 PLN (telewizja lub telewizja + radio) bądź 25.10 PLN (radio).

Abonament RTV w 2024 roku. Kto jest zwolniony z opłat?

Osoby, które ukończyły 75 lat, weterani będący inwalidami wojennymi, osoby w I grupie inwalidzkiej, a także osoby po 60. roku życia, które pobierają miesięczną emeryturę niższą niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Warto jednak zaznaczyć, że zwolnienie z opłat nie następuje automatycznie. Trzeba się udać do urzędu pocztowego ze stosownym oświadczeniem i dokumentem, który potwierdza posiadane uprawnienia.

Jaka kara za nieopłacenie abonamentu w 2024 roku?

Jeśli nie opłacimy abonamentu, będziemy musieli zapłacić karę w wysokości 30 stawek miesięcznych. Tak więc jeśli posiadamy odbiornik telewizyjny, kwota wynosić będzie 819 zł.