W sektorze bankowym w ciągu najbliższych kilku lat będzie trochę procesów konsolidacyjnych, na których można zarobić, biorąc premię. Moim marzeniem byłoby utworzenie podmiotu w pierwszej piątce, a może na podium. Musimy kupić 2, 3, 4 banki i złożyć je razem - powiedział Klesyk podczas debaty Instytutu Wolności.

Reklama

Na pewno pierwszych pięć banków nie jest na sprzedaż, ale banki od 6. do 20. nie mają szansy przetrwać - powiedział prezes.

Klesyk podkreślił, że w 100% popiera stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która wyraźnie wskazuje, że nie zaakceptuje żadnej transakcji przejęcia banku, w której ryzyko kredytów hipotecznych byłoby przeniesione na stronę kupującą - tj. nowego właściciela.

Dla mnie wzięcie na siebie ryzyka przewalutowania to jest jak rosyjska ruletka. Dla przykładu - ryzyko kredytów walutowych, które jest teraz w banku Raiffeisen w Polsce musi w całości zostać w Austrii - podkreślił.

Reklama

PZU poinformowało pod koniec maja br., że zawarło przedwstępną umowę nabycia łącznie 18 318 473 akcji Alior Banku, stanowiących ok. 25,26% kapitału zakładowego, za 1,635 mld zł. Cena za jedną nabywaną akcję wyniesie 89,25 zł. PZU zapowiadało, że transakcja ma wyłącznie charakter finansowy, ale ubezpieczyciel chce być konsolidatorem rynku bankowego.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Aktywa grupy PZU wyniosły 67,57 mld zł na koniec 2014 r.