Wzrosła również kwota, którą próbowano ukraść. Wyniosła blisko 98 mln zł i była o 15 proc. wyższa niż w okresie kwiecień – czerwiec. To najgorszy wynik od ponad dwóch lat – alarmują autorzy raportu InfoDok.
Z wyliczeń ZBP wynika, że każdego dnia w Polsce udaremnia się przejęcie przez złodziei około miliona złotych. Niestety bankowcy nie ujawniają, ile pieniędzy oszustom udało się zmalwersować.
Wiadomo jednak, że złodzieje najczęściej wykorzystują do tego celu kradzione lub fałszywe dokumenty, dzięki którym zaciągają kredyty. Zdarza się jednak również, że dokonują zakupów z odroczoną płatnością (np. samochodów), a także kradzieży wypożyczonych przedmiotów.
Najwięcej, bo 275 prób wyłudzeń odnotowano w trzecim kwartale w województwie mazowieckim, najmniej zaś (27) w lubuskim. Rekordzista chciał zaciągnąć kredyt na kwotę 20 mln zł.
Reklama
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wyłudzeniu pieniędzy jest natychmiastowe zastrzeżenie skradzionego lub zagubionego dokumentu tożsamości – radzi Grzegorz Kontek, koordynator kampanii informacyjnej systemu Dokumenty Zastrzeżone.
Reklama
Dziennie zastrzeganych jest ok. 370 dokumentów. Łącznie w systemie zostało już „wyłączonych” niemal 1,2 mln dokumentów.