Projekt dotyczyć będzie wszystkich kredytów walutowych, nie tylko kredytów hipotecznych.

Reklama

"Jesteśmy po rozmowach, jesteśmy w porozumieniu z naszym koalicjantem, przygotujemy wspólny projekt, który będzie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zakłada on możliwość spłaty w walucie, w której ma się kredyt, bez dodatkowych opłat, bez dodatkowych prowizji - wszelkich kredytów, które się brało. Nie rozgraniczamy kredytów na konsumpcyjne, mieszkaniowe czy jakiekolwiek inne" - poinformował Neumann na konferencji prasowej w Sejmie. PO liczy, że projekt zostanie przegłosowany jeszcze w lipcu.

PO uzgodniła z PSL, że ludowcy odstępują od postulatu wprowadzenia możliwości spłaty kredytu według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego - poinformował Neumann. W ocenie PO, był to postulat zbyt niebezpieczny, w kontekście możliwości zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak ocenił Neumann, projektowane zmiany pozwolą kredytobiorcom zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od wielkości kredytu i banku, w którym mają kredyt. "Są dzisiaj banki, które spready walutowe traktują w sposób przyzwoity, to jest marża na poziomie 2, 3, 4 procent. Ale są banki, które mają kilkanaście procent tej marży. Jest to naszym zdaniem wykorzystywanie pozycji monopolistycznej w stosunku do klienta" - zaznaczył Neumann.