Agencja Fitch Ratings w raporcie z czwartku ostrzega, że finanse publiczne wymagają konsolidacji, aby Polska mogła zachować obecny długookresowy rating kredytowy (A- w walutach obcych z perspektywą stabilną i A w krajowej)."W najbliższych dwóch latach Polska musi zawęzić deficyt budżetowy po to, by zapobiec narastaniu negatywnych presji wpływających na wycenę wiarygodności kredytowej" - cytuje agencja w swoim komunikacie jednego z dyrektorów, Davida Heslama.
"Obecny poziom ratingu Polski dopuszcza tylko ograniczoną tolerancję dalszego przekroczenia oficjalnych wskaźników deficytu" - dodał.W raporcie eksperci Fitcha zauważają, że deficyt finansów publicznych w Polsce wyniósł 7,2 proc. PKB w 2009 r., a w obecnym przewidywany jest na 7,9 proc. PKB. Raport odnotowuje narastanie deficytu, mimo iż Polska wyszła cało z recesji, a jej sektor bankowy nie wymagał od rządu akcji ratunkowej.
"Jest to wyraźne pogorszenie kondycji budżetu w porównaniu z 2007 r., gdy w efekcie kilku lat bardzo silnego wzrostu, poziom deficytu wyniósł 1,9 proc. PKB. Spowolnienie uwypukliło podstawową słabość polskich finansów publicznych, dlatego potrzebne są wiarygodne i trwałe działania, jeśli deficyt ma się znaleźć w trwałym spadkowym trendzie, a narastanie długu ma zostać opanowane" - zaznaczył raport.
Według metodologii ESA95 dług publiczny Polski za br. wyniesie ok. 55 proc. PKB, co oznacza, że w porównaniu z 2007 r. wzrośnie o ok. 10 proc.
"Ostatnia odgórna korekta rządowej prognozy deficytu finansów publicznych o 1 pkt. proc. do 7,9 proc. PKB za br. (z 6,9 proc. PKB) w ocenie Fitcha zaszkodziła wiarygodności oficjalnych prognoz fiskalnych i zwiększyła wyzwanie ustabilizowania budżetu" - napisali eksperci w raporcie.
"Reformy strukturalne są wymagane dla trwałego zawężenia deficytu, redukcji stosunkowo dużych potrzeb finansowych sektora publicznego, wygenerowania rezerw fiskalnych dla wchłonięcia ewentualnych szoków w przyszłości i zmniejszenia podatności budżetu na gospodarczy cykl" - podkreśla Fitch.
Przyszłoroczny wskaźnik deficytu finansów publicznych - 6,5 proc. PKB uznaje Fitch za "możliwy do osiągnięcia i oparty na realistycznych założeniach makroekonomicznych".
Planowane przez rząd zmniejszenie wydatków kapitałowych od 2012 r. może zdaniem Fitcha zredukować ogólne wydatki rządu i obniżyć deficyt, tak jak rząd ma w planach. Nie mniej "brak trwałych mechanizmów i zasadniczych reform wydatków" nie zwiększa zaufania w trwałą korektę fiskalną w średnim czasie". Potencjalną przeszkodą w fiskalnej konsolidacji są też wybory w 2011 r.
Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w czwartek dziennikarzom, że budżet na rok 2011 jest pierwszym budżetem konsolidującym finanse publiczne, co potwierdza Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Fitch Ratings jest globalną agencją ratingową, która publikuje na potrzeby międzynarodowych rynków kredytowych opinie o wiarygodności kredytowej różnych podmiotów. Fitch Ratings ocenia ponad 5,9 tys. instytucji finansowych, ponad 1,4 tys. przedsiębiorstw oraz 100 krajów.