Program Rodzina na Swoim jest hitem ostatnich miesięcy. Atrakcyjne warunki kredytu wspieranego przez państwo sprawiają, że stał się on łakomym kąskiem także dla osób, które teoretycznie nie powinny z niego korzystać. Teoretycznie – bo w praktyce, w ustawie o dopłatach do kredytów hipotecznych nie brakuje niedociągnięć, które są chętnie wykorzystywane przez kredytobiorców

Reklama

Rodzinne transakcje w ramach Rodziny na Swoim

Zakup mieszkania od rodziców sfinansowany kredytem Rodzina na Swoim jest często traktowany przez banki jako próba wyłudzenia dopłat. Dlatego wiele instytucji odmawia udzielenia kredytu na ten cel. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Klienci nauczyli się już zgrabnie obchodzić ograniczenia narzucone przez przepisy. „Program obejmuje domy i mieszkania mieszczące się w limitach cen ogłaszanych co kwartał dla danego miasta. Limit ten omija się wpisując do aktu notarialnego cenę maksymalną dla danego miasta, a resztę przekazując „pod stołem”. W ten sposób można uzyskać dopłaty na mieszkanie droższe niż przewiduje to ustawa” – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

Polak potrafi – fikcyjne śluby i darowizny metodą zdobycia dopłat

Wiadomym jest, że osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu Rodzina na Swoim nie może być właścicielem innej nieruchomości na dzień podpisania umowy. Jednak i w tym przypadku Polacy znaleźli nieskomplikowane sposoby na ominięcie przepisów ustawy. Jak wyjaśnia Marcin Krasoń, wystarczy fikcyjna darowizna: oddajemy dotychczasowe mieszkanie komuś z rodziny, a po zakupie nowego – otrzymujemy je z powrotem i mamy dwa.

Nierzadko klienci są na tyle zdeterminowani żeby dostać tani kredyt z dopłatami, że uciekają się do zawierania fikcyjnych małżeństw. „Kredytobiorcy wykorzystują fakt, że w razie rozwodu nie traci się przywilejów kredytowych, wystarczy przepisać kredyt na jednego z małżonków. Tu jednak jest niebezpieczeństwo roszczeń fikcyjnego małżonka do nieruchomości – trzeba zatem pamiętać o intercyzie i rozdzielności majątkowej” – twierdzi analityk.

Więcej informacji: Rodzina na swoim: Kredytobiorcy i banki umiejętnie wykorzystują dziury w ustawie o dopłatach do kredytów

p