Obecnie w ofertach banków, dostępnych jest wiele wariantów kredytów hipotecznych udzielanych na warunkach promocyjnych (bez prowizji lub ze zredukowaną marżą). Od kiedy to banki stać jest na taki „luksus”? Czyżby walka o klienta weszła w kolejne stadium? W jaki sposób banki spróbują zrekompensować sobie „niepobieraną” od klientów prowizję? Gdzie ukryte są haczyki tego rodzaju ofert? Sprawdźmy!

Reklama

Który bank udzieli nam kredytu hipotecznego bez prowizji

Aktualnie swoje marzenia na temat własnego lokum można sfinansować kredytem hipotecznym udzielanym bez prowizji w następujących bankach:

- Kredyt Bank „Kredyt hipoteczny”

- Bank DnB Nord “Kredyt hipoteczny“

- Bank BGŻ “Kredyt hipoteczny”

- Bank Millennium “Kredyt hipoteczny”

- Lukas Bank “Kredyt hipoteczny”

Czym różnią się poszczególne oferty kredytów z prowizją 0 proc.?

Nie trzeba być doradcą finansowym, aby domyśleć się, że aby móc skorzystać z promocji kredytu hipotecznego bez prowizji, należy spełnić wymagane przez bank warunki, które różnią się od siebie w poszczególnych instytucjach. W Kredyt Banku – promocja obowiązuje do końca maja br. – aby otrzymać kredyt bez prowizji wystarczy złożyć wniosek kredytowy przed końcem bieżącego miesiąca! Proste prawda? A korzyść jest naprawdę wymierna, gdyż standardowa wysokość prowizji kształtuje się na poziomie od 1 do 3 proc.;

Z kolei w DnB Nord - promocja obowiązuje jedynie do 15 czerwca 2010 roku i dotyczy kredytów w EUR. Oferta, z 0 proc. prowizji za udzielenie kredytu, dotyczy osób, które zdecydują się założyć rachunek osobisty w DnB Nord oraz będą ten rachunek zasilały comiesięcznie kwotą minimum 5 000 zł, albo będą posiadały zdeponowane w banku aktywa w kwocie nie mniejszej niż 50 000 zł.

BGŻ ma ofertę specjalną dostępna tylko do 1 lipca br. Na najkorzystniejsze warunki kredytowania, w tym prowizję 0 proc., mogą liczyć klienci posiadający lub otwierający konto w Planie Aktywnym oraz te osoby, które skorzystają z ubezpieczenia nieruchomości zaproponowanej przez bank;

W Millennium z kolei– promocja obowiązuje tylko do 7 czerwca 2010 roku. Oferta „Kredytu hipotecznego” z prowizją 0 proc. dostępna jest tylko dla posiadaczy konta osobistego i karty płatniczej do rachunku, za co oczywiście bank oddzielnie pobierał będzie od klienta opłaty za obsługę rachunku bankowego i karty debetowej.

Promocjaw Lukas Banku – promocja trwa tylko do 21 maja 2010 r. Zredukowana do poziomu 0 proc. stawka prowizji, dotyczy tylko tych klientów, którzy skorzystają z oferty konta osobistego, zadeklarują przelewanie na ten rachunek kwoty nie mniejszej niż 1 000 zł miesięcznie z tytułu uzyskiwanych dochodów oraz ustanowią zlecenie autospłaty kredytu z nowo-otwartego rachunku;

Brak prowizji lub niższa marża – czyli jak zatrzymać klienta na dłużej u siebie?!

Reklama

Chcąc w pełni korzystać z promocyjnych ofert kredytów hipotecznych, dostępnych aktualnie w bankach, należy zdecydować się na otwarcie konta w danej instytucji (często są dodatkowe wymogi – np. zawnioskować jednocześnie o kartę płatniczą, wykupić ubezpieczenie albo przelewać na dany ROR pensję). Takie działania pozwalają bankom maksymalnie związać kredytobiorcę z daną instytucją, tzn. im klient ma więcej produktów w danym banku, tym mniej skłonny jest do odejścia do konkurencji. A na tym bankom zależy najbardziej. Wspomnieć jednocześnie należy o tym, że nie tylko obniżoną stawką prowizji walczą, pomiędzy sobą, banki o przychylność klientów.

>>>Sprawdź aktualne promocje kredytów hipotecznych

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zakomunikowanie redukcji marży kredytu w przypadku spełnienia określonych warunków (najczęściej, podobnie jak w przypadku prowizji 0 proc., jest to otwarcie konta, zakup ubezpieczenia itp.)Tego rodzaju oferty wprowadziły ostatnio m.in. BNP Paribas Fortis, PKO Bank Polski czy też Bank Pocztowy.

Na szczególną uwagę zwraca jednak najnowsza propozycja Banku DnB Nord, który klientom zakładającym konto osobiste, redukuje marżę w pierwszym roku kredytowania, do uwaga poziomu 0 proc.. W latach kolejnych, niezależnie od waluty kredytu, do poziomu 1,7 proc.. Nie jest wymagany zakup ubezpieczenia, wystarczy tylko zasilać rachunek wpływami miesięcznymi w kwocie minimum 5 000 zł. Tą ofertę specjalną wyróżnia jeszcze jeden bardzo ważny aspekt - mianowicie obniżona marża o 0,1 pp. w przypadku gdyby bank nie wydał nam decyzji kredytowej w ciągu 10 dni roboczych przy jednoczesnym braku prowizji za udzielenie kredytu!

p