Okresowa emerytura kapitałowa - czym jest?

Okresowa emerytura kapitałowa to forma wypłaty świadczenia dla kobiet, które ukończyły 60 lat i wcześniej należały do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Jest to konsekwencja reformy emerytalnej z 1999 roku, która wprowadziła podział składek emerytalnych na część kierowaną do ZUS (I filar) i część do OFE (II filar). W 2014 roku nastąpiła kolejna zmiana, w ramach której część środków z OFE została przeniesiona do ZUS, a członkostwo w OFE stało się opcjonalne.

Reklama

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie dostępne wyłącznie dla kobiet, które ukończyły 60 lat, ale nie osiągnęły jeszcze 65. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest posiadanie środków zgromadzonych na subkoncie w OFE, które umożliwiają wypłatę co najmniej 20 zł miesięcznie, oraz niepobieranie wcześniejszej emerytury, takiej jak emerytura pomostowa.

Mężczyźni nie mogą korzystać z tego świadczenia, ponieważ ich standardowy wiek emerytalny to 65 lat, a emerytura wypłacana jest przez ZUS do końca życia. Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana do momentu, gdy kobieta osiągnie 65 lat. Następnie przechodzi ona na standardową emeryturę z ZUS. Świadczenie to jest wypłacane łącznie z emeryturą z ZUS.

Reklama

Przeliczenie emerytury kapitałowej na powszechną 2025. Na czym polega przeliczenie emerytury kapitałowej?

Przeliczenie emerytury kapitałowej na powszechną to proces, który dotyczy osób, które były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). W uproszczeniu, środki zgromadzone w OFE są przekazywane do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i doliczane do kapitału emerytalnego w ZUS.

Kiedy następuje przeliczenie emerytury kapitałowej na powszechną?

Przeliczenie emerytury kapitałowej na powszechną następuje w momencie, gdy osoba osiąga wiek emerytalny i składa wniosek o emeryturę.

Jak przebiega proces przeliczenia emerytury kapitałowej na powszechną?

Na początku następuje przekazanie środków z OFE do FUS: Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego rozpoczyna się stopniowe przekazywanie środków z OFE do FUS. Proces ten trwa 10 lat, a środki są przekazywane w transzach. Następnym krokiem jest doliczenie do kapitału emerytalnego: Środki przekazane z OFE są ewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS jako dodatkowy kapitał emerytalny. Końcowym etapem jest obliczenie emerytury: Przy obliczaniu emerytury brane pod uwagę są: Kapitał zgromadzony w ZUS (w tym środki przekazane z OFE); Składki opłacone do ZUS przed przystąpieniem do OFE i w okresie członkostwa; Waloryzacje kapitału i składek; Średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę.

Przeliczenie emerytury kapitałowej na powszechną a wysokość emerytury

Przekazanie środków z OFE do FUS ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego. Środki zgromadzone w OFE są inwestowane na rynkach finansowych, co wiąże się z ryzykiem. Przekazanie ich do FUS gwarantuje, że środki te zostaną uwzględnione przy obliczaniu emerytury. Co ważne, osoby, które nie były członkami OFE, nie podlegają temu procesowi, decyzja o przekazaniu środków z OFE do FUS jest automatyczna i nie wymaga żadnych działań ze strony ubezpieczonego.

Przeliczenie emerytury kapitałowej po 65 roku życia

Okresowa emerytura kapitałowa jest świadczeniem wypłacanym kobietom po osiągnięciu 60. roku życia, które jednak nie trwa do końca życia. Wypłata kończy się dzień przed ukończeniem 65 lat. Środki zgromadzone w ramach tej emerytury są później uwzględniane przy obliczaniu standardowej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Czy proces przeliczenia emerytury kapitałowej na powszechną jest korzystny?

Odpowiedź na pytanie, czy proces przeliczenia emerytury kapitałowej na powszechną jest korzystny, nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi "tak" lub "nie".

Czy emerytura kapitałowa jest korzystna?

Mało znana część systemu emerytalnego ZUS, czyli okresowa emerytura kapitałowa, to dodatkowe wsparcie finansowe dla kobiet w wieku 60-65 lat.Emerytura kapitałowa, w kontekście polskiego systemu emerytalnego, odnosi się do środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Część składek emerytalnych odprowadzanych przez pracodawców trafiała do OFE, gdzie była inwestowana na rynkach finansowych. Celem było pomnożenie tych środków, aby przyszli emeryci mieli dodatkowe źródło dochodu na starość. Ostatecznie, okresowa emerytura kapitałowa, jako dodatkowe świadczenie dla kobiet spełniających wymagane kryteria, może stanowić atrakcyjną opcję zabezpieczenia finansowego na starość, więc może być korzystna.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium