- Czym jest emerytura pomostowa?
- Dla kogo emerytura pomostowa?
- Zmiany w emeryturach pomostowych od 2024 roku
- Warunki przyznania emerytury pomostowej 2025
- Zasady przyznawania emerytury pomostowej
Czym jest emerytura pomostowa?
Emerytura pomostowa to rodzaj wcześniejszej emerytury, która pozwala na przejście na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Dla kogo emerytura pomostowa?
Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które spełniają łącznie następujące warunki:
- Urodziły się po 31 grudnia 1948 roku.
- Osiągnęły wiek emerytalny co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).
- Udowodniły okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni).
- Po 31 grudnia 2008 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienioną w ustawie o emeryturach pomostowych.
- Posiadają udowodniony staż co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Zmiany w emeryturach pomostowych od 2024 roku
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych. Został zniesiony wymóg, że praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze musiała być wykonywana przed 1 stycznia 1999 roku. Oznacza to, że emeryturę pomostową mogą otrzymać również osoby, które rozpoczęły taką pracę po tym terminie.
Warunki przyznania emerytury pomostowej 2025
Aby uzyskać emeryturę pomostową, należy spełnić kilka warunków, w tym:
- Wiek: Co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
- Staż pracy: Co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ogólny staż pracy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
- Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze: Wykonywanie pracy w warunkach, które są określone w ustawie o emeryturach pomostowych.
- Urodzenie: Osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musi być urodzona po 31 grudnia 1948 roku.
- Wykonywanie pracy po 31 grudnia 2008 roku: Dodatkowo, po 31 grudnia 2008 roku, osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musiała wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w ustawie o emeryturach pomostowych.
Zasady przyznawania emerytury pomostowej
W 2025 roku obowiązują te same zasady, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że emerytura pomostowa przysługuje osobom, które spełniają warunki wymienione powyżej, niezależnie od tego, kiedy rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Emerytura pomostowa - ważne informacje i zasady
Emerytura pomostowa jest wypłacana do czasu osiągnięcia przez uprawnionego powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość emerytury pomostowej jest obliczana na takich samych zasadach, jak w przypadku emerytury powszechnej. Wniosek o emeryturę pomostową należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Emerytura pomostowa dla nauczycieli
Emerytura pomostowa dla nauczycieli, znana również jako nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, to forma wcześniejszej emerytury, która umożliwia nauczycielom przejście na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Jest to świadczenie specyficzne dla tej grupy zawodowej, stanowiące odpowiednik emerytur pomostowych dla innych zawodów.
Emerytura pomostowa dla nauczycieli - jakie warunki trzeba spełnić?
Kto może skorzystać z emerytury pomostowej dla nauczycieli?
Aby móc ubiegać się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, nauczyciel musi spełnić kilka warunków:
- Wiek: Wiek uprawniający do świadczenia zależy od roku, w którym nauczyciel zamierza przejść na emeryturę. W latach 2023-2024 jest to 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. W kolejnych latach wiek ten będzie stopniowo wzrastał.
- Staż pracy: Nauczyciel musi udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć w placówkach oświatowych.
- Rozwiązanie stosunku pracy: Nauczyciel musi rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek.
Gdzie i kiedy złożyć dokumenty o emeryturę pomostową dla nauczycieli?
Dokumenty dotyczące świadczenia kompensacyjnego składa się nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS lub elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego traci się w dniu poprzedzającym nabycie prawa do emerytury oraz z dniem poprzedzającym dzień, w którym osoba pobierająca świadczenie osiągnie powszechny wiek emerytalny.
Emerytura pomostowa dla nauczycieli - ile wynosi?
Wysokość świadczenia kompensacyjnego jest obliczana indywidualnie i zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy, wysokość zarobków oraz zgromadzone składki. Średnia wysokość tego świadczenia wynosi obecnie około 3,5 tysiąca złotych. Warto dodać, że emerytura pomostowa nie może być niższa od minimalnej emerytury, która obowiązuje w danym roku.
Emerytura pomostowa a brak pracy po 2008 roku
Emerytura pomostowa jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Aby nabyć prawo do emerytury pomostowej, konieczne jest spełnienie kilku warunków, w tym m.in. osiągnięcie odpowiedniego wieku, posiadanie wymaganego stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz wykonywanie takiej pracy po dniu 31 grudnia 2008 roku.
Co do zasady, brak pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze po dniu 31 grudnia 2008 roku uniemożliwia nabycie prawa do emerytury pomostowej. Jednak, istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Zgodnie z art. 49 ustawy o emeryturach pomostowych, prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która:
- nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po dniu 31 grudnia 2008 roku,
- spełnia warunki określone w art. 4 pkt 6 oraz art. 5-12 tej ustawy,
- w dniu wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych (tj. 1 stycznia 2009 roku) osiągnęła wymagany przez przepisy art. 4 i art. 5-12 ustawy okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Oznacza to, że osoba, która przepracowała wymagany okres w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 2009 roku i spełnia pozostałe warunki, może nabyć prawo do emerytury pomostowej, nawet jeśli nie pracowała w takich warunkach po 31 grudnia 2008 roku.
Emerytura pomostowa a OFE
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do emerytury pomostowej nie jest uzależnione od członkostwa w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Oznacza to, że osoby, które należą do OFE, jak i te, które nie należą, mogą ubiegać się o emeryturę pomostową, jeśli spełniają pozostałe warunki określone w ustawie.