We wtorek, 21 maja premier Donald Tusk poinformował, że od najbliższego czwartku przedsiębiorcy będą mogli zwrócić się o pomoc rządową po pożarze hali targowej przy ulicy Marywilskiej. Każda osoba poszkodowana, która straciła swoje stanowisk targowe, otrzyma 2 tys. zł.

Reklama

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w mediach społecznościowych, że wraz z Ministerstwem Aktywów Państwowych, miastem st. Warszawą, Agencją Rozwoju Przemysłu i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przygotowało interwencyjny pakiet pomocowy dla poszkodowanych w pożarze. Przedsiębiorcy poszkodowani w pożarze centrum handlowego przy ul. Marywilskiej będą mogli zgłaszać się od najbliższego czwartku (23 maja) po wsparcie w siedzibie ZUS, przy ul. Podskarbińskiej 25 w Warszawie.

W komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych resort rodziny wskazał, że wsparcie będzie obejmować doraźną pomoc finansową dla Jednoosobowych Działalności Gospodarczych (2 tys. zł ze środków Agencji Rozwoju Przemysłu), a także dofinansowanie dla przedsiębiorców na pokrycie części wynagrodzeń pracowników (do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia przez trzy miesiące). Resort przypomina że w tym samym punkcie przedsiębiorcy poszkodowani w pożarze będą mogli złożyć wniosek o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Reklama

Krajowa Administracja Skarbowa

W pomoc włączyła się także Krajowa Administracja Skarbowa, która przygotowała rozwiązania dla przedsiębiorców. Jak wskazała KAS w swoim komunikacie z 17 maja, przedsiębiorcy mogą wystąpić z wnioskiem m.in.. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. Ponadto uruchomiła specjalną, tymczasową infolinię dla poszkodowanych przedsiębiorców pod numerem 22 460 59 30.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

13 maja ZUS przekazał, że we wszystkich swoich placówkach w Warszawie - na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów - przedsiębiorcy mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy, w tym odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności z tytułu nieopłaconych składek na raty.

Pożar przy Marywilskiej

Pożar przy ulicy Marywilskiej wybuchł w niedzielę rano, 12 maja. Na miejscu pracowało ok. 250 strażaków. Mieszkańcy Warszawy oraz okolicznych powiatów otrzymali alerty z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by zostać w domach i pozamykać okna. W hali handlowej znajdowało się ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Prokuratura bada sprawę.