56.604.783 złotych dla PZU i 61.858 złotych dla spółki Maximus Broker – takie kary na ubezpieczycieli nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystko za to, że obie firmy dogadały się i wspólnie sprzedawały ubezpieczenia w szkołach i samorządach w województwie kujawsko-pomorskim. PZU oferował swoje polisy bez konieczności rywalizowania z innymi ubezpieczycielami i tworzenia lepszych ofert, a Maximus Broker – jako pośrednik – nie musiał obawiać się utraty klientów, gdyby klient zawarł umowę bezpośrednio z PZU. Do takich wniosków doszedł UOKiK.

Reklama

Szkoły i samorządy straciły możliwość wyboru korzystniejszej oferty, a uczniowie oraz pracownicy oświatowi nie mogli uzyskać lepszych warunków ubezpieczenia – wyjaśnia prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Zmowa między obiema firmami zaczęła obowiązywać w lipcu 2009 roku. Na tym niedozwolonym porozumieniu szczególnie zyskał Maximus Broker, który stał się jednym z największych pośredników w sprzedaży ubezpieczeń w Polsce.

Z ustaleń UOKiK wynika, że firma powiększyła trzykrotnie swój udział w rynku ubezpieczeń NNW dzieci, młodzieży i pracowników szkół. Urząd nie podaje jednak, jakie zyski dzięki zmowie osiągnęli obaj winowajcy.

Zgodnie z prawem jedyna umowa, jaka może obowiązywać ubezpieczyciela i brokera, to porozumienie dotyczące wysokości prowizji.