Dziennik Gazeta Prawana logo

Potężna kara dla operatorów komórkowych za zmowę!

23 listopada 2011, 11:11
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Potężna kara dla operatorów komórkowych za zmowę!
Shutterstock
113 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na czterech największych operatorów komórkowych za utworzenie kartelu - poinformował w środę Urząd. Zmowa miała spowodować blokowanie rozwoju technologii.

Uzgadnianie sposobu postępowania wobec hurtowego operatora telewizji mobilnej to powód nałożenia kary na czterech operatorów telefonii komórkowej - poinformowała w środę dziennikarzy prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Było to nielegalnym porozumieniem kartelowym, poważnie ograniczającym konkurencję i opóźniło rozwój nowych usług na rynku - dodała prezes. Chodzi o postępowanie operatorów wobec spółki Info-TV-FM, która wygrała przetarg na rezerwację częstotliwości, umożliwiającej m.in. odbiór telewizji w telefonach komórkowych. Przetarg ten przegrało konsorcjum zawiązane przez czterech operatorów.

Według UOKiK zmowa kartelowa trwała dwa i pół roku, a ustalenia co do wspólnego postępowania wobec zwycięskiej spółki zapadały na wysokim szczeblu kierownictw operatorów.

Kara dla Polkomtela to 33,4 mln zł, dla Polskiej Telefonii Cyfrowej - 34 mln, dla Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel - 35 mln, a dla P4 - 10,7 mln. Decyzja nie jest prawomocna, ukarani mogą się odwołać do sądu antymonopolowego.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj