Jednolity podatek mocno uderzy w samozatrudnionych. "Żaden odpowiedzialny rząd tej operacji by nie przeprowadził"

| Aktualizacja:

Zmiany w podatkach, które szykuje PiS będą, jak ostrzegają eksperci, ciosem w kilkaset tysięcy ludzi prowadzących jednoosobowe firmy. Łącznie zapłacą państwu- według wyliczeń DGP - o 16 miliardów złotych. To oznacza, że wiele takich firm ucieknie przed podatkiem poza granice Polski.

wróć do artykułu
  • ~Prawda w oczy kole
    (2016-10-13 08:28)
    Nie zdają sobie sprawy, że jaj ktoś raz podejmie trud przeniesienia działalności za granicę, to już nigdy nie wróci? Wydaje im się, że mają stado niewolników. Z chwilę się dowiedzą, że zostali z budżetowka obsadzona swoimi i emerytami.
  • ~D
    (2016-10-13 07:58)
    Czyste zlodziejstwo w wydaniu Panstwa. Skoro zarabiam wiecej to proporcjonalnie place wiecej. A stawka progresywna spowoduje ze podjade do Czech i tam przeniose dzialalnosc. I zamiast 19 PiS zobaczy 0. Traktowanie tak najbardziej aktywnych zawsze konczy sie zle dla Panstwa. Ale jak widac bolszewikom z PIS to na reke. Chca wykonczyc kraj pod plaszcyzkiem socjalizmu klerykalnego.
  • ~ewa
    (2016-10-13 07:51)
    Oni chca zostać tu sami w swoim średniowieczu i kisić sie z tej swojej smoleńskiej kapuście
  • ~łowczy 54
    (2016-10-13 10:03)
    Powinien ten podatek uderzyć głównie w tych co na PIS tak zażarcie głosowali.
  • ~pat
    (2016-10-13 08:14)
    to są bardzo często samozatrudnieni siedzący biurko w biurko u developera lub w korpo. samozatrudnienie pozwala wielu firmom na obniżenie kosztów pracy. od pensji jakie mają koszty byłyby wieksze. dodatkowi korzystają z ulgowego okresu na ZUS w przypadku nowych pracowników, którzy nie korzystali z tego przez 5 lat. To nie są żadne prawdziwe firmy tylko etaty i od etatów powinny być odprowadzane składki. Pani Krysia z warzywniaka która faktycznie prowadzi dzialalność musi bulić ZUS 1200 co miesiąc niezależnie od dochodów. Chyba że jest na emeryturze bądź pracuje gdzieś na etat. Moim zdaniem przepisy powinny preferować i zacvhęcać ludzi do tworzenia biznesu. Nie do kombinowania i pracowania na etacie i jednocześnie prowadzenia faktycznej działalności bo tego pogodzić się najczęściej nie da. Ludzie trzymają się etatu ze względu na koszty ZUS, ale nie rozwijają swojej firmy. Trzeba ich zachęcić żeby poświecili się rozbudowie firmy . To jest możlwie własnie przez zminę systemu opodatkownaia. Rząd zmierza w bardzo dobrym kierunku. Oczywiście jazgot przeciwników będzie ogromny. Oni nie chcą płacić więcej tylko dalej doić polski budżet. Stawka progresywna to dobry pomysł. Oczywiscie szczególy będą istotne. Z Polski wypływają szerokim strumieniem miliardy i trzeba coś z tym zrobić. Rostowskiemu rosła liczba płatników CIT i jednocześnie spadały dochody z tytulu tego podatku. Tak tak drogie lemingi takie cuda! To nawet GW o tym pisała
  • ~POVoter
    (2016-10-13 07:54)
    Rzadza nami juz nie tylko dyplomatolki ale zwykle matolki :D
  • ~Pszczółka13
    (2016-10-13 12:13)
    Wystarczyłoby wprowadzić 10% podatek liniowy dla wszystkich, polikwidować ulgi. Wówczas ułatwiłoby to pracę i życie wszystkim i nie opłacałoby się nikomu oszukiwanie, znikłaby szara strefa. Gospodarka ruszyłaby do przodu jak lokomotywa.
  • ~Kongo
    (2016-10-13 08:49)
    Jeśli okaże sie, że koszty prowadzenia firmy wzrosną, to niestety będę zmuszony przenieść biznes gdzie indziej.
  • ~D.
    (2016-10-13 10:01)
    Żal ściska ... to weźcie się do pracy. Ryzykujesz i ciężej pracujesz to masz więcej. Kto ma trochę rozumu to się przeniesie do Czech ... a na samozatrudnieniu emerytura z ZUS to jest jakiś żart ... więc dziekuję. Zamiast zabierać mi na emeryturę każdy powinien odprowadzać swoje składki do ubezpieczyciela a nie Złodziejskiego ZUSu który karmił miliardami kolegów z Prokomu a potem z Asseco.
  • ~Marek
    (2016-10-13 08:18)
    Sprawa jest prosta. Rząd chce zlikwidować podatek liniowy w takiej postaci jak jest. Za duzo jest tam mozliwości kombinacji. Osoby prowadzące jednoosobowa działalność nie b edą na podatku liniowym i tyle. A ten tytuł mówi o autorach wszystko!!
  • ~Fruzia
    (2016-10-13 11:35)
    łowczy 54...ci co głosowali na pis pracują na czarno, robią dzieci i biorą 500 plus...jeszcze...
  • ~AL
    (2016-10-13 09:13)
    No a emerytura będzie z polskiego ZUS czy też z przenies Czech?
  • ~wawa
    (2016-10-13 11:28)
    Trzeba zabrać tym którzy pracują i dać tym którym pracować się nie chce, żeby wiedzieli na kogo głosować. Nie mam tu na myśli samotnych matek i inwalidów tylko zdrowe byki spędzające czas przed sklepem .
  • ~chytry dwa razy traci
    (2016-10-18 18:03)
    "Samozatrudnieni" to w większosci cwaniacy, albo zwykli oszuści pracujacy dla dużych korporacji, z których sie pozwalniali by płcić niższe podatki. I takich nic nie uratuje , dostaną podwójnie po kieszeni, wkrótce wróca do tych korporacji z podwieszonymi ogonami. ale już ze stawką znacznie niższą. I oto chodziło lo korporacjom
  • ~Słoń Trombalski
    (2016-10-13 10:00)
    A to się Czesi ucieszą!!! Mam już w Czechach zarejestrowaną firme tzw. szufladkową. Czekam na nowe przepisy podatkowe, aby zakończyć tu działalność w ramach samozatrudnienia. Rozważam jeszcze rejestrację firmy na British Virgin Islands ale jestem w trakcie studiowania przepisów w tej sprawie. Serdecznie pozdrawiam Pana Ministra Finansów.
  • ~Robert
    (2016-10-13 14:22)
    W Polsce zamiast pozwolić drobnym przedsiebiorcom rozwinąć skrzydła a później ściągać z nich podatki u nas podcina się skrzydła na samym początku zabijając firmy podatkami. Proszę spojrzeć na Wlk. Brytanię - procedury założenia firmy bardzo proste, koszt prowadzenia firmy to kilka funtów a kwota wolna od podatku to aż 11000 funtów czyli ponad 50000 tys. zł. Czy urzędnicy nie widzą że państwo może bogacić się na dobrze prosperujacych firmach? zamiast zabijać dopiero rozwijające się?
  • ~analityk
    (2016-10-13 09:55)
    Obietnice wyborcze trzeba z czegoś sfinansować, zatem są te decyzje.
  • ~Andrzej Zet
    (2016-10-13 13:21)
    Budżet straci, samozatrudnieni stracą, nieroby też ostatecznie stracą. Zwiększy się czas tracony na papierologię (15% CIT i pełna księgowość zamiast 19% PIT i prosta KPiR). Jednym słowem, dobra zmiana:-)
  • ~Opolanian
    (2016-10-13 12:30)
    Czesi płacą wyższe emerytury za płacone u nich składki oraz szybciej można na nią przejść. Standard życia emeryta jest większy. Wiele osób z tego korzysta.
  • ~boro
    (2016-10-13 14:02)
    Banda przestępców konstytucyjnych z PiS ustawicznie szuka pieniędzy na kampanijne zachcianki ! Jak się Polacy zbuntują to KACZOGŁOWE podwiną ogony i do lasu !Stop reżimowej polityce PiS !

Może zainteresować Cię też: