Rząd chce sprzedać Lasy Państwowe. Prace nad ustawą trwają

2012-07-10 10:00 | Aktualizacja: 10:12
 Grzyb w lesie

Grzyb w lesie / Newspix)

Dziennikarze "Faktu" alarmują, że to mogą być ostatnie chwile, kiedy Polacy swobodnie wybiorą się do lasu na grzyby, jagody, czy choćby zwykły spacer. Dlaczego? Bo rząd szykuje się do sprzedaży Lasów Państwowych.



A przecież, jeśli knieje będą prywatne, właściciel ogrodzi teren i będzie ludzi szczuł ochroniarzami. A za zbieranie grzybów karze sobie słono płacić! - grzmi tabloid.

Rząd szuka pieniędzy, by łatać budżet i dlatego chce sprywatyzować Lasy Państwowe. Zdaniem "Faktu" ministerstwo środowiska rozważa sprzedaż 36 tys. hektarów lasów. Prace nad stosowną ustawą już trwają.

Prace nad zmianą dwudziestoletniej już ustawy o lasach są w toku. Wśród rozważanych zmian jest m.in. kwestia zwiększenia udziału Lasów Państwowych w przychodach budżetu państwa - informuje rzeczniczka resortu środowiska Magdalena Sikorska.

Niektórych kawałków lasów nie ma sensu utrzymywać, bo dojazd do nich jest bardzo drogi. Mówią to nawet leśnicy. Nie robiłbym katastrofy z tego, że sprzeda się maksymalnie 5 tys. hektarów, bo tylko tyle się nadaje. Teraz i tak te tereny niszczeją, bo stoją na nich stare, prawie nieużywane ośrodki wypoczynkowe - broni w "Fakcie" tego pomysłu Stanisław Żelichowski z PSL.

Przeciwni są natomiast politycy PiS.

To skok na kasę - odpowiada mu Jan Szyszko, były minister środowiska.

Dlaczego tak myśli? Bo prywatny las każdy właściciel może ogrodzić, zabronić wszystkim wstępu. Nikt nie może tam zbierać grzybów, ani nawet spacerować - chyba że zapłaci właścicielowi. A za nieuprawniony wstęp na taki teren grozi grzywna - do 500 złotych - czytamy w "Fakcie".

Motywacja jest jasna. Trzeba sprzedać niedochodowe lasy w prywatne ręce, wtedy się na nich zarobi. Ale ludzie już z nich nie skorzystają - dodaje Szyszko.

>>>Czytaj też: Premier Donald Tusk łamie przepisy ruchu drogowego





Źródło: Fakt
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 229
1 2 3 4 ... 23 starsze
 • ~POLAK2014-02-17 10:55

  sprzedali stocznię, sprzedadzą lasy, czego jeszcze nie sprywatyzowali to sprywatyzują. Będziemy jak cyganie narodem bez państwa, bez własnej ziemi

 • ~Opolanin na emigracji wewn.2014-02-12 00:55

  Co to za brednie wierutne? Ja jestem osobiście właścicielem małego lasu i oczywiście do głowy by mi nie przyszło ogrodzić go - po prostu koszt byłby ogromny i niewspółmierny do wartości tych grzybów, które mi grzybiarze wyzbierają. Trzeba być chorym, żeby coś takiego pisać. Już teraz jest kupa prywatnych lasów i jakoś ogrodzone nie są. Inna sprawa, że zarzuty co do prywatyzacji lasów są bzdurą. LP to synekura ludzi z PSLu więc ten rząd na pewno ich nie sprzeda. Więcej - już Piechociński stworzył projekt zmiany Konstytucji - chce zapisać w niej, że LP nie podlegają prywatyzacji...

 • ~olek2014-01-30 08:50

  ~wanda, zanim ty na nich nie zagłosujesz oni zdążą sprzedać wszystko

 • ~WŁADYSŁAW2014-01-29 20:00

  A PRZEGŁOSOWANA 10 STYCZNIA USTAWA O' BRATNIEJ POMOCY' ?PRZECIEZ TO POZBYCIE SIE SUWERENNOSCI POLSKI! BEDZIESZ POLACZKU Z GŁODU PROTESTOWAŁ POD SEJMEM,TO SPROWADZIMY WOJSKO NIEMIECKE CZYLI WOJSKO TUSKA I ZROBIA Z TOBA PORZADEK!

 • ~Maria2014-01-29 17:11

  marzyłam, myślałam,ze oni coś zmienią , a to najgorsze dziadostwo jakie mogło sie polsce przytrafić, TFU!

 • ~agata2014-01-29 17:01

  popatrzcie na jego oczy- rozbiegane, przymrużone,fałszywe, faszystowskie, z psychologii-chytry lis oszust swiadomy swoich wystepków!

 • ~adam2014-01-29 16:56

  rudy pod scianę!

 • ~wanda2014-01-29 16:55

  ta ekipa to złodzieje i oszusci nie zagłosuje juz na nich !

 • ~WALDEK Z MAZOWSZA A SIO2013-07-26 17:28

  WYGLADA NA TO , ZE LASY PANSTWOWE SA WLASNOSCIA TEJ ZBIERANINY Z PO I PSLu. PONIEWAZ BOJA SIE ,ZE W KORYCIE ZABRAKNIE JEDZENIA WIEC SPRZEDAJA WSZYSTKO OPROCZ POwietrzA.

 • ~łysy2013-07-26 08:10

  jeżeli właściciel lasu nie będzie mieszkał w Polsce i uzna iż taniej jest wyciąć las, to wytnie i my umrzemy z braku tlenu! Las tak jak morze i powietrze nie jest własnością rządu i nigdy nie mam prawa być czyjąkolwiek własnością! Te rzeczy należą do wszystkich ludzi!

1 2 3 4 ... 23 starsze

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV