Rząd chce sprzedać Lasy Państwowe. Prace nad ustawą trwają

| Aktualizacja:
X

Dziennikarze "Faktu" alarmują, że to mogą być ostatnie chwile, kiedy Polacy swobodnie wybiorą się do lasu na grzyby, jagody, czy choćby zwykły spacer. Dlaczego? Bo rząd szykuje się do sprzedaży Lasów Państwowych.

A przecież, jeśli knieje będą prywatne, właściciel ogrodzi teren i będzie ludzi szczuł ochroniarzami. A za zbieranie grzybów karze sobie słono płacić! - grzmi tabloid.

Rząd szuka pieniędzy, by łatać budżet i dlatego chce sprywatyzować Lasy Państwowe. Zdaniem "Faktu" ministerstwo środowiska rozważa sprzedaż 36 tys. hektarów lasów. Prace nad stosowną ustawą już trwają.

Prace nad zmianą dwudziestoletniej już ustawy o lasach są w toku. Wśród rozważanych zmian jest m.in. kwestia zwiększenia udziału Lasów Państwowych w przychodach budżetu państwa - informuje rzeczniczka resortu środowiska Magdalena Sikorska.

Niektórych kawałków lasów nie ma sensu utrzymywać, bo dojazd do nich jest bardzo drogi. Mówią to nawet leśnicy. Nie robiłbym katastrofy z tego, że sprzeda się maksymalnie 5 tys. hektarów, bo tylko tyle się nadaje. Teraz i tak te tereny niszczeją, bo stoją na nich stare, prawie nieużywane ośrodki wypoczynkowe - broni w "Fakcie" tego pomysłu Stanisław Żelichowski z PSL.

Przeciwni są natomiast politycy PiS.

To skok na kasę - odpowiada mu Jan Szyszko, były minister środowiska.

Dlaczego tak myśli? Bo prywatny las każdy właściciel może ogrodzić, zabronić wszystkim wstępu. Nikt nie może tam zbierać grzybów, ani nawet spacerować - chyba że zapłaci właścicielowi. A za nieuprawniony wstęp na taki teren grozi grzywna - do 500 złotych - czytamy w "Fakcie".

Motywacja jest jasna. Trzeba sprzedać niedochodowe lasy w prywatne ręce, wtedy się na nich zarobi. Ale ludzie już z nich nie skorzystają - dodaje Szyszko.

>>>Czytaj też: Premier Donald Tusk łamie przepisy ruchu drogowego

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Fakt
  • ~adamus
   2015-07-01 13:11
   jak czytam o pomysłach tego "rządu" to jestem za przymusową aborcją i eutanazją jak również badaniami prenatalnymi aby uchronić zawczasu kraj przed takimi 'geniuszami'. W Gdańsku już przepraszają na tablicach rejestracyjnych za donalda t
  • ~kler nie wie nic o bogu
   2012-07-10 14:38
   hołota w lesie niszczy las podpala pladruje zabija wszystko co zywe las jest nie dla idiotów kłusowników
  • ~sprzedana narzeczona
   2012-07-10 14:45
   Sprzedajmy polski rzad, ale czy znajdzie sie kupiec?
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.