Rząd chce sprzedać Lasy Państwowe. Prace nad ustawą trwają

2012-07-10 10:00 | Aktualizacja: 10:12
 Grzyb w lesie

Grzyb w lesie / Newspix)

Dziennikarze "Faktu" alarmują, że to mogą być ostatnie chwile, kiedy Polacy swobodnie wybiorą się do lasu na grzyby, jagody, czy choćby zwykły spacer. Dlaczego? Bo rząd szykuje się do sprzedaży Lasów Państwowych.



A przecież, jeśli knieje będą prywatne, właściciel ogrodzi teren i będzie ludzi szczuł ochroniarzami. A za zbieranie grzybów karze sobie słono płacić! - grzmi tabloid.

Rząd szuka pieniędzy, by łatać budżet i dlatego chce sprywatyzować Lasy Państwowe. Zdaniem "Faktu" ministerstwo środowiska rozważa sprzedaż 36 tys. hektarów lasów. Prace nad stosowną ustawą już trwają.

Prace nad zmianą dwudziestoletniej już ustawy o lasach są w toku. Wśród rozważanych zmian jest m.in. kwestia zwiększenia udziału Lasów Państwowych w przychodach budżetu państwa - informuje rzeczniczka resortu środowiska Magdalena Sikorska.

Niektórych kawałków lasów nie ma sensu utrzymywać, bo dojazd do nich jest bardzo drogi. Mówią to nawet leśnicy. Nie robiłbym katastrofy z tego, że sprzeda się maksymalnie 5 tys. hektarów, bo tylko tyle się nadaje. Teraz i tak te tereny niszczeją, bo stoją na nich stare, prawie nieużywane ośrodki wypoczynkowe - broni w "Fakcie" tego pomysłu Stanisław Żelichowski z PSL.

Przeciwni są natomiast politycy PiS.

To skok na kasę - odpowiada mu Jan Szyszko, były minister środowiska.

Dlaczego tak myśli? Bo prywatny las każdy właściciel może ogrodzić, zabronić wszystkim wstępu. Nikt nie może tam zbierać grzybów, ani nawet spacerować - chyba że zapłaci właścicielowi. A za nieuprawniony wstęp na taki teren grozi grzywna - do 500 złotych - czytamy w "Fakcie".

Motywacja jest jasna. Trzeba sprzedać niedochodowe lasy w prywatne ręce, wtedy się na nich zarobi. Ale ludzie już z nich nie skorzystają - dodaje Szyszko.

>>>Czytaj też: Premier Donald Tusk łamie przepisy ruchu drogowego





Źródło: Fakt
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 232
1 2 3 4 ... 24 starsze
  • ~jeden z wielu2014-08-26 08:47

    ,,Hilter" tyle nie zniszczył ,ile w 25 leciu wolności obecna ekipa. Kraj , który niedlugo zostanie wymazany z mapy historii. Rodacy !! na kogo chcecie głosować ???- bez sensu.

  • ~jaxa2014-08-14 07:24

    A przecież, jeśli knieje będą prywatne, właściciel ogrodzi teren i będzie ludzi szczuł ochroniarzami. A za zbieranie grzybów karze sobie słono płacić! - grzmi tabloid.
    A co oni myśleli , że ja będą uprawiał , dbał , płacił podatki a oni będą zbierać pożytki, mam sforę ogarów i nie trzeba ogrodzenie, u mnie mogą pobić rekord prędkości w biegu, zaznaczam,ze psy są mistrzami. Niech jeden z drugim zastanowi się co to jest własność prywatna, to nie kołchoz sowiecki gdzie nawet baby mieli wspólne, tego chcecie.

  • ~jaxa2014-08-14 07:20

    Osobiście popieram, RZĄD SPRZEDAŁ LASY państwowe, tylko wpierw maja oddać lasy dawnym właścicielom a resztę można sprzedać poza Parkami Przyrody. Obecnie Lasy Państwowe to własność tylko i wyłącznie leśniczych a nie jakiegoś państwa, weźcie i klapnijcie się w głowę, każdy obywatel jest częścią państwa a nie wolno mu gałązki urwać, więc o co wy si.ę bijecie i t k macie z tego wielkie ****** Tzw grzybiarze najnormalniej kradną bo tylko wolno zbierać na swoim, a oni nic nie mają, to to samo jakby chodzili po waszym sadzie i zbierali jabłka, to tylko inne drzewa tzw las jabłoni. Komuna przewróciła większości w głowie.

  • ~POLAK2014-02-17 10:55

    sprzedali stocznię, sprzedadzą lasy, czego jeszcze nie sprywatyzowali to sprywatyzują. Będziemy jak cyganie narodem bez państwa, bez własnej ziemi

  • ~Opolanin na emigracji wewn.2014-02-12 00:55

    Co to za brednie wierutne? Ja jestem osobiście właścicielem małego lasu i oczywiście do głowy by mi nie przyszło ogrodzić go - po prostu koszt byłby ogromny i niewspółmierny do wartości tych grzybów, które mi grzybiarze wyzbierają. Trzeba być chorym, żeby coś takiego pisać. Już teraz jest kupa prywatnych lasów i jakoś ogrodzone nie są. Inna sprawa, że zarzuty co do prywatyzacji lasów są bzdurą. LP to synekura ludzi z PSLu więc ten rząd na pewno ich nie sprzeda. Więcej - już Piechociński stworzył projekt zmiany Konstytucji - chce zapisać w niej, że LP nie podlegają prywatyzacji...

  • ~olek2014-01-30 08:50

    ~wanda, zanim ty na nich nie zagłosujesz oni zdążą sprzedać wszystko

  • ~WŁADYSŁAW2014-01-29 20:00

    A PRZEGŁOSOWANA 10 STYCZNIA USTAWA O' BRATNIEJ POMOCY' ?PRZECIEZ TO POZBYCIE SIE SUWERENNOSCI POLSKI! BEDZIESZ POLACZKU Z GŁODU PROTESTOWAŁ POD SEJMEM,TO SPROWADZIMY WOJSKO NIEMIECKE CZYLI WOJSKO TUSKA I ZROBIA Z TOBA PORZADEK!

  • ~Maria2014-01-29 17:11

    marzyłam, myślałam,ze oni coś zmienią , a to najgorsze dziadostwo jakie mogło sie polsce przytrafić, TFU!

  • ~agata2014-01-29 17:01

    popatrzcie na jego oczy- rozbiegane, przymrużone,fałszywe, faszystowskie, z psychologii-chytry lis oszust swiadomy swoich wystepków!

  • ~adam2014-01-29 16:56

    rudy pod scianę!

1 2 3 4 ... 24 starsze