Francuski PKB wzrósł w pierwszych trzech miesiącach br. o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem - poinformował w piątek francuski Instytut Statystyki Studiów Ekonomicznych (Insee). Wynik ten jest lepszy od oczekiwań analityków. Jak poinformowała agencja Reuters, jest to największy wzrost PKB w ujęciu kwartalnym we Francji w ciągu ostatnich pięciu lat.

Francuscy ekonomiści prognozowali wzrost gospodarczy w I kwartale średnio w wysokości 0,6 proc., a najwięksi optymiści spodziewali się 0,8 proc. Premier Francois Fillon powiedział w czwartek wieczorem, jeszcze przed oficjalnym podaniem nowych danych PKB, że potwierdzają one wcześniejsze optymistyczne prognozy francuskiego rządu. Ten ostatni zapowiadał, że wzrost PKB za cały bieżący rok wyniesie 2 proc.

Fillon zaznaczył jednocześnie, że rezultaty gospodarcze nie mogą zadowolić wszystkich Francuzów, jednak - jak się wyraził - "rząd nie posiada czarodziejskiej różdżki", aby radykalnie wyjść z kryzysu gospodarczego. W ciągu całego ubiegłego roku PKB nad Sekwaną wzrósł o 1,4 proc. w porównaniu z rokiem 2009.