Darmowe prowadzenie konta to już standard, podobnie jak przelew między rachunkami w tym samym banku. W przypadku większości kont internetowych, nie zapłacimy też za przelewy zewnętrzne. To, czym mogą nam jeszcze zaimponować konta osobiste, to na pewno darmowe wypłaty z bankomatów w połączeniu z bezpłatną kartą debetową.

TotalMoney sprawdziło i porównało oferty największych polskich banków, oferujących swoim klientom konta stricte internetowe (określane tak przez same banki). W naszej analizie sprawdziliśmy co jest bezpłatne, a za co niestety przyjedzie nam zapłacić.

Zwycięzców rankingu kont internetowych jest dwóch – którego wybrać?

Niezmiennie od miesięcy, liderami rankingów (publikowanych przez opiniotwórcze serwisy), kont internetowych zostawały eKONTO mBanku i dbNET Deutsche Banku. Powody są proste – w obydwu nie zapłacimy za większość standardowych operacji związanych z kontem, a co więcej, wypłacimy bezpłatnie (lub za niewielką opłatą – 5 zł miesięcznie – w przypadku eKONTA) gotówkę ze wszystkich bankomatów kraju. W Deutsche Banku – również z bankomatów zagranicznych, największych banków światowych. Są to obecnie dwa najczęściej wybierane konta przez internautów.

W przypadku dbNET po wykonaniu jednej (!) transakcji bezgotówkowej opłata miesięczna za kartę debetową zostaje zniesiona. W mBanku za kartę debetową nie zapłacimy - niezależnie od ilości i wartości zrealizowanych transakcji.

Skandynawia w natarciu

Kolejne konto internetowe, w przypadku którego nasze opłaty za korzystanie z konta nie będą wysokie to Nordea Spektrum. Wyróżnikiem tego konta jest nie tylko niska opłata za kartę debetową (stałe i pewne 1,50 zł miesięcznie), ale również wysoko ceniona obsługa klienta wraz z nowoczesnym systemem bankowości elektronicznej. Podobnie jak dbNET i eKONTO – założenie, prowadzenie, przelewy internetowe – są bezpłatne. Do tego darmowe wybieranie gotówki z wszystkich bankomatów w kraju.

ING – nowy, groźny konkurent?

Ostatnia decyzja ING Banku Śląskiego o udostępnieniu wszystkich bankomatów w kraju za darmo, przy darmowym prowadzeniu konta i zniesieniu opłaty za kartę (o ile wykonamy w danym miesiącu transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 100 zł), powoduje, że to konto obecnie może powalczyć o pierwsze miejsce na podium z najlepszymi.

Dlaczego warto mieć tanią kartę?

Karta debetowa to podstawowy element naszego konta. Co z tego, że nie są pobierane opłaty za prowadzenie, czy przelewy, jeśli chcąc mieć darmowe konto, musimy zrezygnować z karty debetowej? Mniejsza, jeśli po jednej transakcji opłata za kartę zostaje z nas zdjęta. Ale jeśli miesiąc w miesiąc przyjdzie nam płacić np. 5 zł, to po roku jest to suma 60 zł. Dla porównania – zbliżony koszt to osiem miesięcy prowadzenia konta z pakietem assistance, w którym mamy zapewnioną pomoc medyczną, fachowca – elektryka, ślusarza, mechanika samochodowego… A więc dużo więcej. Warto więc zastanowić się nad kontem z tanią lub bezpłatną kartą debetową.

Porównanie wybranych kont internetowych

p

**Założenia: w miesiącu wykonywanych jest:10 przelewów zewn. (każdy po 200 zł), 5 transakcji bezgotówkowych w łącznej kwocie 500 zł, 2 wypłaty z własnych bankomatów po 500 zł każda i 1 z obcych - 500 zł , miesięczne wynagrodzenie 4000 zł jest przelewane na konto.

W rankingu uwzględnione są tylko konta internetowe (ranking nie obejmował kont klasycznych z możliwością dostępu do konta przez Internet)

1. jeśli zostanie rozliczona wymagana ilość transakcji bezgotówkowych, opłata nie jest pobierana

2. jeśli zostanie rozliczona wymagana ilość transakcji bezgotówkowych, pobierana jest niższa opłata

3. jeśli przelewana jest odpowiednia ilość środków, opłata nie jest pobierana

4. jeśli przelewana jest odpowiednia ilość środków, pobierana jest niższa opłata

5. dwie wypłaty w miesiącu są darmowe, reszta wg podanej kwoty

6. jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, reszta wg podanej kwoty

7. jeśli saldo wynosi minimum 100 zł, opłata nie jest pobierana

8. za wypłaty powyżej 400 zł opłata nie jest pobierana

* przy opłacie miesięcznej 5 zł wszystkie bankomaty za darmo