Od grudnia na obsługiwanej wspólnie przez PKP Intercity i koleje niemieckie trasie Berlin - Warszawa przybędą dwa pociągi - poinformował w piątek rzecznik PKP Intercity Paweł Ney. To wynik czwartkowego spotkania prezesów obu spółek.

Jak poinformował Ney, PKP Intercity oraz DB Fernverkehr - niemiecki przewoźnik specjalizujący się w połączeniach dalekobieżnych - chcą wspólnie walczyć o pasażerów na trasach międzynarodowych, uruchamiając docelowo kilka nowych wspólnych połączeń. Prezesi obu firm - Krzysztof Celiński i Nikolaus Breuel - rozmawiali też o nawiązaniu ściślejszej współpracy na czas trwania mistrzostw Euro 2012.

Prezesi ustalili, że od nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu, na obsługiwanej wspólnie przez PKP Intercity i DB Fernverkehr trasie Berlin - Warszawa przybędą dwa pociągi; łącznie ma być ich osiem. Składy pociągną nowoczesne lokomotywy Eurosprinter, należące do PKP Intercity.

Czas jazdy pociągu z Berlina do Warszawy ma się skrócić o ok. 10 minut i trwać ok. 5 godz. 30 min."Z naszej strony, jako przewoźnika, zrobiliśmy już wszystko, by ten przejazd był jak najkrótszy. Na przykład nie będziemy wymieniać lokomotyw na granicy. Teraz czas na zarządcę infrastruktury, bo bez remontów szybciej się nie pojedzie" - wyjaśnił Ney.

Rzecznik powiedział PAP, że współpraca przewoźników podczas Euro 2012 miałaby obejmować uruchomienie dodatkowych połączeń na trasach międzynarodowych bezpośrednich połączeń między miastami, w których będą odbywały się mecze, na przykład Hanower - Warszawa czy Kolonia - Warszawa.