Rośnie liczba niezadowolonych emerytów. PiS czuje presję, ale kiedy padną konkrety?

Liczba zatrudnionych w tej grupie się zmniejsza. W porównaniu z grudniem 2017 r. ponad 3 tys. osób mających prawo do świadczeń z ZUS i jednocześnie wciąż pracujących postanowiło zrezygnować z tej aktywności.

wróć do artykułu
  • ~zlikwidować KRUS
    (2018-09-12 20:02)
    Zlikwidujcie krwiopijców na KRUSie. Cwaniaki dzierżawią swoje kawałki ziemi i zapychają na czarno. Uczciwy miastowy musi tych cwaniaków póżniej na emerytyrze utrzymywać.
  • ~emerytka
    (2018-09-12 11:15)
    Tusku złodzieju oddaj moją kasę z OFE !!
  • ~chwała gerojom
    (2018-09-12 11:12)
    PO bardzo dbało o emerytów, moja babcia żyła 99 lat, bo jej Łysy Vincent zabrał POgrzebowe, nie miała na PO chówek i musiała długo odkładać z tuskowej emerytury !
  • ~lala
    (2018-09-12 09:50)
    Chciałabym się w końcu dowiedzieć z czego są zadowoleni emeryci ?
  • ~Ewelina
    (2018-09-12 08:37)
    Pisma do Premiera i Przewodniczącej RDS 29 SIERPIEŃ, 2018 opzz, aktualności, porozumienie, wydarzenia 23 sierpnia 2018 r. wystąpiliśmy pisemnie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z postulatem emerytur stażowych ( 35/40 lat). Nasz postulat uzasadniliśmy w następujący sposób: z informacji prasowych wynika, że Rząd planuje nowelizacje ustaw z zakresu ubezpieczeń społecznych, między innymi w zakresie uzależnienia uprawnień emerytalnych rolników również od okresu opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne (30/35 lat). Jest to dobra okazja do rozpoczęcia procesu legislacyjnego także w zakresie systemu emerytalnego pracowników. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opracowało propozycję nowelizacji w/w przepisów i uzyskało dla nich dużą akceptację społeczną. W 2010 roku pod obywatelskim projektem w tej sprawie podpisało się ponad 800 tys. Polek i Polaków. Proponowane rozwiązanie dotyczy ubezpieczonych, którzy mają okres składkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet 40 lat dla mężczyzn. Społeczne skutki projektowanej ustawy są jednoznacznie pozytywne. Proponowane rozwiązanie stworzy silny bodziec do rejestrowanej aktywności zawodowej, a wraz z tym zwiększy przychody budżetu państwa. Jest to szczególnie istotne w świetle dzisiejszej praktyki obniżania bieżących kosztów pracy poprzez „obchodzenie” istniejących przepisów. Dzieje się tak często za przyzwoleniem pracowników, dla których bieżący efekt wyższych wynagrodzeń, w związku z brakiem widocznych korzyści, przeważa nad potrzebą długotrwałego wpłacania składki na ubezpieczenie emerytalne. W załączeniu przesyłamy projekt będący wynikiem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, który to projekt podczas dwukrotnego czytania w Sejmie uzyskałakceptację klubu parlamentarnego PiS i mógłby on być podstawą do dalszych prac. Deklarujemy współdziałanie w realizacji tego postulatu. Jednocześnie poinformowaliśmy Pana Premiera, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych złożyło do RDS projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy prosząc o zainicjowanie procesu legislacyjnego. Przedłożony projekt ustawy ma duże znaczenie społeczne. W projekcie zaproponowano zmiany mające na celu zniesienie czasowego charakteru świadczenia, jakim jest emerytura pomostowa oraz umożliwienie PIP właściwe realizowanie kompetencji nadzorczych w zakresie umieszczania pracowników w ewidencji pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.W ocenie OPZZ zapisy projektu są krokiem w oczekiwanym kierunku, bowiem dotychczasowe warunki przyznawania świadczeń powodowały, że część osób nie mogła skorzystać z tych świadczeń, pomimo odprowadzania przez pracodawców składek na Fundusz Emerytur Pomostowych i braku poprawy warunków pracy. Praktyka pokazuje, że poprawa warunków pracy i eliminowanie czynników szkodliwych nie następuje tak szybko jak przedstawiano w czasie uchwalania obecnej ustawy. Oznacza to, że w 2042 roku żadna osoba nie uzyska prawa do świadczenia, pomimo tego, że nie znikną wszystkie przesłanki do likwidacji ustawy o emeryturach pomostowych. Opracowany przez nas projekt przekazujemy w załączeniu wraz z deklaracją współpracy nad jego realizacją. W tym samym dniu tj. 23 sierpnia 2018 r. przesłaliśmy pismo do przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiety Rafalskiej – przypominające o naszej inicjatywie w sprawie emerytur pomostowych, że dziesięć miesięcy temu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych złożyło do RDS projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy prosząc o zainicjowanie procesu legislacyjnego na zasadach określonych w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240). Przedłożony projekt ustawy ma duże znaczenie społeczne. W projekcie zaproponowano zmiany mające na celu zniesienie czasowego charakteru świadczenia, jakim jest emerytura pomostowa oraz umożliwienie Państwowej Inspekcji Pracy właściwe realizowanie kompetencji nadzorczych w zakresie umieszczania pracowników w ewidencji pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.W ocenie OPZZ zapisy projektu są krokiem w oczekiwanym kierunku, bowiem dotychczasowe warunki przyznawania świadczeń powodowały, że część osób nie mogła skorzystać z tych świadczeń, pomimo odprowadzania przez pracodawców składek na Fundusz Emerytur Pomostowych i braku poprawy warunków pracy. Praktyka pokazuje, że poprawa warunków pracy i eliminowanie czynników szkodliwych nie następuje tak szybko jak przedstawiano w czasie uchwalania obecnej ustawy. Oznacza to, że w 2042 roku żadna osoba nie uzyska prawa do świadczenia, pomimo tego, że nie znikną wszystkie przesłanki do likwidacji ustawy o emeryturach pomostowych. OPZZ ponawia prośbę o pilne rozpoczęcie prac nad ustawą o pracy w warunkach szkodliwych. B.G.
  • ~z
    (2018-09-12 07:17)
    Jakie tu moga byc konkrety? Po prostu trzeba dluzej pracowac.
  • ~z
    (2018-09-12 07:12)
    Emerytom nie podobaja sie ich emerytury. Przeciez byla wielka dyskusja ze jesli beda odchodzic wczesniej tj. 60 i 65lat to emerytury beda mniejsze. I tak wlasnie jest. Na taki gest moga sobie pozwolic bogate panstwa.
  • ~z pisu
    (2018-09-11 13:59)
    Jeszcze tak źle nie było. wszystko drogie .
  • ~Anonim
    (2018-09-11 13:32)
    Za emerytury rozliczyć PO bo oni ukradli moje pieniądze
  • ~W.Borsa
    (2018-09-11 12:00)
    Czy trzeba było kraść dla sromotnika, kupować jachty i wspomagać podejrzane fundacje? Oni czekają aż wszyscy emeryci nagle umrą.
  • ~bMall
    (2018-09-11 11:51)
    Dlaczego kobieta 60 lat może na emeryturze dorabiać bez obawy zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia emerytalnego, a mężczyzna może dorobić bez ograniczeń dopiero jak skończy 65 lat? Równe traktowanie kobiet i mężczyzn.? Chcę złożyć pozew przeciwko państwu polskiemu o dyskryminację mężczyzn.
  • ~Tony
    (2018-09-11 11:42)
    jakie 100 tys. pań wycofało się z rynku pracy? Skąd te dane, z sufitu? wycofało się znacznie więcej! Każdy, kto prowadzi jakiś biznes i wie jak wygląda życie poza warszawskimi biurowcami to odczuwa. Przejdźcie się panowie konsultanci przez Polskę od Ełku po Szklarską Porębę, od Świnoujścia po Ustrzyki i pogadajcie z pracodawcami, zwykłymi ludźmi a nie majaczcie nierealnymi danymi-estymacjami.
  • ~Emeryt Lutek
    (2018-09-11 11:11)
    Ani Pis ani nikt inny nie da naiwnym emerytom 500 zł miesięcznie, bo 500 zł x 12 miesięcy x 9 mln emerytów = rocznie 54 miliardy zł. Zadłużenie Polski 1 bilion 78 mld zł. Odpowiada to zadłużeniu Polski w wysokości 55% PKB, jakikolwiek kryzys światowy spowoduje wzrost naszego długo do 60% PKB, a to jest nieprzekraczalna granica zadłużenia zapisana w konstytucji. No chyba że ktoś kontystucji nie przestrzega. PKB Polski to 2 biliony złotych. Te 54 miliardy to byłoby 2,7 % PKB rocznie. Czyli po 2 latach wypłacania 500+ dla emerytów mielibyśmy przekroczoną granicę 60% PKB i zaczęlibyśmy TONĄĆ. Ktoś jeszcze wierzy w 500+ dla emerytów?
  • ~???///
    (2018-09-11 10:28)
    Kiedy zlikwidują KRUS?
  • ~Emerytka
    (2018-09-11 10:14)
    "Prawi i sprawiedliwi" naprawcie błąd ustawy z 2013r - krzywdzący 150 000 tysięcy emerytek,którym pomniejszono uczciwie wypracowane emerytury oraz nie naliczono za bezpłatne urlopy wychowawcze.Teraz przed wyborami walka o głosy emerytów ,tyle było pięknych obiecanek że nie będzie dyskryminazcji.A realny status emerytki 1.050,00 na miesiąc z ZUS to DOBROBYT?!!!!???
  • ~jdp
    (2018-09-11 10:13)
    zuś to organizacja złdziejska uprawnień specjalnych na przykład nadzwyczajna kasta nie płaci tam składek takich kwiatków czy innych tam jest multum
  • ~mnie też się należy !!!!!
    (2018-09-11 10:10)
    A zmieniona ustawa emerytalna w 2017 ROKU UMOŻLIWIA PRZELICZENIE DLA BONZÓW NA OWE ZASADY . DLA NIEKTÓRYCH JEST TO BARDZO KORZYSTNE . To też rząd tej pani z Przecieszyna ,której się wszystko należało jak psu buda . POczytajcie ze spokojem ta ustawę .
  • ~z pisu
    (2018-09-11 09:55)
    LUDZIE PRACUJĄ ZA 1600 ZŁ .SZOK. WYZYSK .
  • ~er
    (2018-09-11 09:44)
    EMERYCI TO NIE DURNIE ROZLICZYMY PIS PRZY URNIE!!!
  • ~Sokular
    (2018-09-11 09:15)
    Mało realne.9 mln emerytów gdy dostanie np. tylko po 100zł mies. to obciąży budżet rocznie kwotą ponad 108 mld zł + koszty pokrewne tej operacji. To trzykrotnie więcej niż 500+.......realne za około 5,może 7 lat

Może zainteresować Cię też: