Masz wysokie dochody i myślisz, że bez problemu dostaniesz kredyt? To niekoniecznie musi być prawda. Liczy się także historia kredytowa, liczba osób w rodzinie oraz... wiek w momencie zaciągania zobowiązania. Może on być w szczególności przeszkodą do uzyskania kredytu hipotecznego. Aczkolwiek i przy krótkoterminowych pożyczkach gotówkowych nie jest bez znaczenia.

Reklama

Hipoteczny nie dla starszych

Do wieku kredytobiorcy odnosi się pośrednio rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która zobowiązuje banki do uwzględniania spadku dochodów klienta po przejściu na emeryturę. Jako że spłata kredytu hipotecznego bywa rozłożona na 30 lat albo i więcej, może mieć to znaczenie w przypadku kredytobiorców po czterdziestce.
Reklama
Osoby między 25. a 35. rokiem życia, które mają taką samą sytuację finansową, zostaną przez banki potraktowane podobnie, będą mogły liczyć na zbliżone warunki finansowania. Ale dla starszych wymogi będą już bardziej restrykcyjne. Para 40- czy 50-latków albo będzie musiała dysponować większym wkładem własnym (oszczędnościami), albo będzie musiała pogodzić się z koniecznością zakupu mniejszego mieszkania lub domu niż para 30-latków osiągająca takie same dochody. Analitycy Home Broker, pośrednika na rynku nieruchomości, obliczyli, że małżeństwo 65-latków może pożyczyć nawet cztery razy mniej niż małżeństwo 25-latków.
Kolejną kwestią, na którą wpływ na wiek, jest okres kredytowania, a więc i wysokość raty. Każdy bank indywidualnie ustala, kierując się wewnętrzną polityką, ile maksymalnie lat może mieć klient w momencie spłaty zadłużenia. Najczęściej jest to 70 - 75 lat (np. PKO BP, Bank Millennium), rzadziej 80 lat, tak jak np. w Banku Pocztowym czy Alior Banku. Poza tym od starszych klientów banki mogą wymagać dodatkowego lub podwyższonego ubezpieczenia na życie, co może znacząco zwiększyć koszty kredytowania.

Młody nie dostanie gotówki?

O ile przy zaciąganiu długoterminowego zobowiązania banki niechętnym okiem patrzą na osoby w podeszłym wieku, o tyle są one mile widziane w przypadku starania się o krótkoterminowe pożyczki gotówkowe. Emerytura to w oczach banku pewne pieniądze, instytucja ma więc pewność, że klient będzie miał z czego spłacić zobowiązanie. Osoby starsze poszukujące pożyczki gotówkowej muszą się jednak liczyć z koniecznością dokupienia ubezpieczenia na życie.
W gorszej sytuacji znajdują się osoby młode, które nie mają stałego źródła dochodów, np. z tytułu umowy o pracę. To właśnie kryterium dochodowe jest tu ważniejsze od wiekowego (choć oczywiście istnieje minimalny wiek uprawniający do otrzymania pożyczki, jest to monet uzyskania pełnoletniości). Większość banków z dużą rezerwą podchodzi do osób bez historii kredytowej i bez regularnych wpływów na konto. Z tego powodu młodym osobom może być ciężko zdobyć pieniądze w banku.
Korzystne światło na wniosek takiej osoby może rzucić jedynie fakt długiego korzystania z innych produktów bankowych (np. rachunek osobisty, produkty oszczędnościowe, karty). Banki potrafią doceniać stałych klientów. Dobre relacje z bankiem mogą być argumentem za udzieleniem młodemu klientowi pierwszych, niewielkich pożyczek gotówkowych lub ratalnych. Te zaś pomogą budować historię kredytową i ułatwią w przyszłości uzyskanie większych pieniędzy.Banki przy obliczeniu ryzyka niespłacenia kredytu przez danego kredytobiorcę muszą brać pod uwagę różne czynniki, w tym wiek. Dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli instytucja zaproponuje nam finansowanie na innych warunkach niż osobie w podobnej sytuacji finansowej, ale np. sporo młodszej.