Karty te można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej trzeba zaliczyć karty dające zniżki na stacjach paliw a do drugiej – karty, dzięki którym kierowcy mogą zbierać punkty w ramach różnych programów partnerskich przygotowanych przez banki wydające karty wraz z koncernami paliwowymi.

Reklama

Porównaj online i znajdź najlepszą kartę kredytową dla siebie!

Karty, dzięki którym taniej zatankujesz

Przegląd kart płatniczych dających swoim posiadaczom zniżki na stacjach paliw zaczynamy od Karty debetowej dla klientów wydawanej przez Getin Bank. Posiadający ją klienci otrzymują od banku zwrot różnicy między średnią ceną paliwa w miesiącu (według Polskiej Izby Paliw Płynnych) a kwotą bazową 3,95zł za litr. Dla przykładu - we wrześniu 2013 roku było to 1,69zł. Promocja ma swoje ograniczenia. Zwrot dotyczy maksymalnie 30 litrów paliwa miesięcznie.
Z Karty debetowej dla kierowców korzystać mogą osoby, które założą konto Getin UP lub Uniwersalne Plus oraz wypełnią wniosek o wydanie promocyjnej karty. Wydanie oraz obsługa Karty debetowej dla kierowców są bezpłatne. Można z niej oczywiście korzystać nie tylko na stacjach benzynowych, ale wszystkich punktach handlowych i usługowych akceptujących karty MasterCard.
Reklama
Zwrot 1% wydatków bezgotówkowych kartą płatniczą wydaną do rachunku (w tym wydatków na stacjach paliw) otrzymują też osoby korzystające z karty Visa Wydajesz & Zarabiasz wydawanej do konta Wydajesz & Zarabiasz. Maksymalny limit zwrotu wynosi aż 500 zł miesięcznie.
Zwrot 3% za każde 100 zł wydane kartą debetową (m.in. na stacjach paliw) mogą wciąż uzyskać posiadacze Dobrego Konta Banku Millennium. Bank zapowiedział już, że od początku stycznia 2014 r. bonus ten zniknie z jego oferty.
Poza Getin Bankiem, Bankiem Zachodnim WBK i Bankiem Millennium kartami płatniczymi (w tym wypadku – kredytowymi) połączonymi z bonusami dla kierowców tankujących na stacjach paliw, mogą pochwalić się trzy inne banki. Chodzi o Santander Consumer Bank, Bank BPH oraz Bank BGŻ.
Visa TurboKARTA od Santander Consumer Banku upoważnia kierowców do zwrotu 3% rachunków za paliwo oraz – co ważne – inne zakupy na stacjach benzynowych. Warto wspomnieć, że bank zwraca również 1% innych wydatków TurboKARTĄ. Maksymalna kwota bonusu wynosi 30 zł miesięcznie.
Karta wydawana jest bezpłatnie, a miesięcznej opłaty za korzystanie z niej możemy uniknąć wydając bezgotówkowo co najmniej 1 tysiąc złotych miesięcznie. W przeciwnym wypadku Santander Consumer naliczy 3,90zł opłaty za prowadzenie rachunku.
Zaletą TurboKARTY Santander Consumer Banku jest możliwość całkowicie bezpłatnego korzystania z limitu kredytowego. Jeśli wydamy kartą miesięcznie min. 1000 zł i spłacimy całość długu podczas okresu bezodsetkowego (który wynosi 54 dni), pożyczanie pieniędzy nie będzie nas nic kosztować. Do tego bank dokłada do rachunku karty kredytowej ubezpieczenie Car Assistance za darmo.
W Banku BPH znajdziemy natomiast kartę MasterCard Gold Program AutoPlus. Zapewnia ona zwrot 2% wydatków na paliwo, łącznie do kwoty 75 zł miesięcznie. Bank BPH pobiera 190 zł tytułem wydania karty, ale deklaruje się ją zwrócić w całości, jeśli w pierwszych trzech okresach rozliczeniowych wydamy za jej pomocą min. 5 tysięcy złotych.
Podobnie jak w Santander Consumer Banku, nie występuje tu miesięczna opłata za udostępnienie i obsługę karty, a okres bezodsetkowy wynosi 54 dni. Jest więc szansa nie tylko na bonus za paliwo, ale też darmowe korzystanie z linii kredytowej w karcie. Warto jednak pamiętać, że od drugiego roku bank zaczyna naliczać roczną opłatę za udostępnienie i obsługę karty – jest pobierana z dołu za cały rok i wynosi 190 zł.
Ostatnim bankiem z ofertą zwrotu wydatków na paliwo jest Bank BGŻ. Chodzi o kartę kredytową MasterCard Standard z „wbudowanym” programem „Nagradzanie za wydawanie”. Polega on na zwrocie 1% wydatków kartą z jednej, wybranej przez klienta w momencie składania wniosku, kategorii. Jedna z nich nazywa się „Twoje auto” i pozwala uzyskać zwrot 1% wydatków na stacjach benzynowych i myjniach. Co ważne – Bank BGŻ ogranicza wysokość bonusu do 500 zł rocznie. Jeśli w pierwszych trzech okresach rozliczeniowych wydamy kartą min. 1,5 tysiąca złotych, znikną wszystkie opłaty za korzystanie z niej, co otwiera nam drogę do bezpłatnego limitu kredytowego. Okres bezodsetkowy w Banku BGŻ wynosi 56 dni.
Ciekawe korzyści kierowcom daje również karta kredytowa Tesco Visa CLUBCARD wydawana we współpracy z Meritum Bankiem. Oprócz tego, że jest ona automatycznie zintegrowana z programem lojalnościowym Tesco, co ułatwia zbieranie punktów, daje też dodatkowe 5 groszy zniżki na każdym litrze benzyny kupionym na stacjach należących do tej sieci supermarketów. „Standardowo” 5 groszy zniżki uzyskuje się za zakupy za co najmniej 100 zł.

Karty, dzięki którym będziesz zbierał punkty… i nie tylko

W ofercie banków znajdują się również karty kredytowe połączone z programami punktowymi koncernów paliwowych. Karty takie oferują: Citi Handlowy, PKO Bank Polski i Bank Pekao.
MotoKarta Kredytowa CitiBank-BP integruje kartę kredytową z kartą PAYBACK, na której możemy zbierać punkty. Punkty te wymienia się na zniżki, kupony prezentowe i inne nagrody. Za każde 3zł wydane kartą otrzymamy 1 punkt PAYBACK. To nie wszystkie przywileje, z jakich może korzystać posiadacz tego „plastiku”. MotoKarta daje też zniżki za ubezpieczenie samochodu. W LINK4 płacąc kartą za dowolny pakiet ubezpieczeniowy (w tym za ubezpieczenie komunikacyjne) jej posiadacz otrzymuje 7% zniżki. W AXA Direct przysługuje rabat 5%, a w Liberty Direct także 5% oraz dodatkowe 5% rabatu od otrzymanej kwoty za użycie karty CitiBanku.
Podobnie działa Partnerska Karta Kredytowa PKO VITAY, efekt współpracy PKO Banku Polskiego z koncernem Orlen. Posiadacz tej karty za każde 2zł wydane nią na stacjach Orlen to 1 punkt w programie Vitay. Punkty te można zamieniać na prezenty z katalogu Vitay.
Kolejna propozycja tego typu to karta kredytowa Pekao/Shell. W jej przypadku oprócz korzyści w postaci wyższej liczby punktów w programie lojalnościowym Shell ClubSmart (1 punkt za każde wydane 5zł na stacji) możemy również liczyć na pakiet dodatkowych, bezpłatnych ubezpieczeń podróżnych. Obejmują one pomoc w podróży samochodem na terenie Polski i pakiet ubezpieczeń turystycznych.
Karty płatnicze dla kierowców
Bank/nazwa karty Typ karty Rodzaj bonusu Maksymalny zwrot
Getin Bank Karta debetowa dla kierowców debetowa zwrot różnicy w cenie paliwa  30 x różnica między średnią ceną paliwa w miesiącu a 3,95 zł
Bank Zachodni WBK Visa Wydajesz & Zarabiasz debetowa zwrot 1% wydatków kartą na stacjach 500 zł miesięcznie
Bank Millennium Millennium Visa Dobre Konto debetowa  Zwrot 3% za każde 100 zł wydanych m.in. na stacjach paliw 50 zł miesięcznie
Santander Consumer Bank Visa TurboKarta kredytowa Zwrot 3% wydatków na paliwo 30 zł miesięcznie
Bank BPH MasterCard Gold Program AutoPlus kredytowa Zwrot 2% wydatków na paliwo 75 zł miesięcznie 
Bank BGŻ MasterCard Standard “Twoje auto” kredytowa Zwrot 1% wydatków na stacjach paliw czy w myjniach samochodowych 500 zł rocznie
Meritum Bank Tesco Visa ClubCard Kredytowa / lojalnościowa Minus 5 groszy na litrze paliwa w Tesco
Citi Handlowy MotoKarta CitiBank-BP kredytowa / lojalnościowa więcej punktów w programie PAYBACK, zniżki za ubezpieczenie samochodu
PKO Bank Polski PKO VITAY kredytowa / lojalnościowa więcej punktów w programie VITAY
Bank Pekao Karta Pekao/Shell kredytowa / lojalnościowa więcej punktów w programie Shell ClubSmart
Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl
Jeszcze kilka miesięcy temu ofert bankowych kierowanych do kierowców było więcej (zniknął m.in. zwrot za paliwo w Meritum Banku). Wciąż jednak da się znaleźć ciekawe propozycje, które mogą pomóc nam obniżyć koszty eksploatacji auta. Jeśli chcemy powiązać bonus z kartą debetową, warto założyć konto w Getin Banku czy w Banku Zachodnim WBK, a jeśli z kartą kredytową – do wyboru mamy : Santander Consumer Bank, Bank BPH oraz Bank BGŻ. Warte rozważenia są również karty kredytowe połączone z programami lojalnościowymi firm paliwowych (zwłaszcza MotoKarta Kredytowa CitiBank-BP).