Polacy nie chcą płacić kartą. Wolą gotówkę

| Aktualizacja:

Polacy nie wierzą kartom płatniczym. Większość obywateli woli korzystać z gotówki - jedynie 16 proc. transakcji w Polsce zapłacono przy użyciu plastiku - wynika z raportu NBP.

wróć do artykułu
  • ~do jazu
    (2013-05-28 21:22)
    Wczoraj zamknęłam konto w Citi, jutro zamknę w Raiffeisen i też będę WIENIAKIEM.
  • ~jazu
    (2013-05-28 15:05)
    "82 procent płatności w sklepach Polacy dokonują gotówką" - i dokladnie tyle jest wieniakow w PRL.
  • ~Bono
    (2013-05-28 17:47)
    Ja zamierzam zrezygnować z karty. To niepodobna, żeby prowizje od transakci karcianych w Polsce były najwyższe w Europie. Inni jakoś potrafili sobi z tym poradzić...
  • ~wiesław
    (2013-05-28 20:06)
    Chciwość nie popłaca, tyczy się to całego wianuszka zarządzających kartami od wytwórcy po dystrybutora. W tym przypadku rynek doskonale reguluje wygodę korzystania z kart, wskazując na nieopłacalność w przypadku mniejszych graczy w handlu vide mniejsze sklepy nie pomijając większych np.Biedronka.
  • ~Aneta
    (2013-05-28 20:11)
    karta zbliżeniowa jest niebezpieczna. Lepiej płacić gotówką aby konto w banku nie zostało opróżnione przez złodzieja - dlatego Polacy są ostrożni.
  • ~oburzony
    (2013-05-28 20:52)
    Ja bym chętnie płacił częściej kartą gdyby nie limity ceny minimalnej transakcji, albo wyrzuty sprzedawców, że się chcę płacić kwotę np 15zł kartą.
  • ~ada
    (2013-05-28 20:54)
    Wycofac wszystkie pieniadze z bankow.Jest to niestety nierealne a szkoda
  • ~sivert
    (2013-05-28 21:20)
    no właśnie polskie prowizje... mieszkałem jakiś czas w Belgii a pracowałem w Holandii- pieniądze miałem w holenderskim banku na koncie i rzecz jasna z racji zamieszkiwania w Belgii wydawałem je własnie tam... jakież było moje zdziwienie gdy w miesięcznym rozrachunku z tytułu prowizji płacenia za granicą (Belgia) nie było ani centa... jakoś zachód potrafił sobie z tym poradzić a banki i dostawcy usługi obrotu bezgotówkowego nie upadają od braku prowizji... z ciekawostek - w Belgi lub Holandii nawet za colę z automatu (koszt ok 0,60 EUR) można zapłacić bez problemu kartą nie wspominając już o parkometrach maszynach do biletów itp. a w Polsce minimum 20 zł. skąd oni to biorą ?
  • ~gosc
    (2013-05-28 21:58)
    Plastikowe pieniadze doprowadzily do kryzysu finansowego.Cos ostatnio ucichl nasz "wybitny" ekonomista od OFE Balcerowicz
  • ~meluzyna
    (2013-05-28 22:12)
    Jutro zamykam moje konto w WBK , ktory de facto nalezy juz do hiszpanskiego Sandantera, nowe mam juz w SKOK , karta nie place bo nie zycze sobie aby bank wiedzial na co wydaje moje pieniadze a potem sprzedawal te dane roznym korporacjom.
  • ~meluzyna
    (2013-05-28 22:35)
    Jutro zamykam konto w WBK ktory de facto zostal przejety przez hiszpanskiego Sandantera, nowe konto na zdecydowanie korzystniejszych warunkach mam juz w SKOKu . Karta nie place bo nie chce aby bank wiedzial na co wydaje moje pieniadze a potem te dane sprzedawal korporacjom. Zgadzam sie z ~ada, bo banki zeruja na kapitale klientow.
  • ~kizio
    (2013-05-29 00:24)
    Polacy umieją LICZYĆ,a banki są PAZERNE,daleko nam do zachodu((
  • ~doogroo
    (2013-05-29 08:22)
    Proste. Połowa wypłaty w papierach pod stołem, to jak mają w sklepach ludzie kartą płacić?
  • ~Aron33
    (2013-05-31 21:16)
    W stanach pokrzykują nie dadzą się chipować jak psy cyfryzacja nie przejdzie masonom łatwo.Polacy nie dajcie się i poczytajcie N.W.O. ich 'NOWY PORZADEK ŚWIATA' nie bądźcie ich gojami irobotami
  • ~ufo
    (2013-06-08 13:04)
    moze w swoim zyciu karta zaplacilam 10 razy,nie ufam bankom,kasierom,poczcie,kasom- gatowke trzymam od lat w domu.
  • ~bronek
    (2013-06-11 16:27)
    nie płace kartą nigdy,mam prawe i lewe pieniądze,nie będzie mnie bank kontrolował potem skarbówka na co wydaje i skąd mam pieniądze.Z konta wybieram raz w miesiącu.Mogą mi skoczyć .