Oferty banków ocenialiśmy na podstawie zysku „po podatku”, jaki przyniosą swoim posiadaczom. W przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek pokazujemy także ich oprocentowanie rzeczywiste (to, które wpisywane jest do umowy lokaty, a nie to, które banki pokazują w swoich reklamach – „odpowiada x,xx% na zwykłej lokacie”) a w przypadku lokat „standardowych”, oprocentowanie uwzględniające tzw. podatek Belki.

Lokaty 1-miesięczne – kapitalizacja miesięczna górą!

Tym co wyróżnia tę część rankingu, w której porównywaliśmy lokaty zawierane na 1 miesiąc jest to, że znaczna większość z nich to oferty, w których odsetki naliczone zostaną na koniec okresu umownego – po miesiącu. Tak dzieje się choćby w przypadku zajmującej 1 miejsce Lokaty El Dorado Polbanku (7%). Trzy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek – Lokata Internetowa Banku Pocztowego (3,7%), Dobolokata Inteligo (3,7%) oraz Lokata z Codziennym Zyskiem Get Banku (3,65%) – zajęły miejsce na podium w tej części zestawienia. Bank Pocztowy i Inteligo zajęły ex aequo 2 miejsce, a Get Bank – trzecie.

>>>13% na lokacie – nie pozwól pieniądzom się marnować!

Kapitalizacja dzienna – zwycięzca na dłuższych dystansach!

Większość lokat terminowych, których umowy zawierane są na 3, 6 czy 12 miesięcy to oferty z dzienną kapitalizacją odsetek. Rodzynkami są tu: El Dorado Polbanku zajmujące 4 miejsce w zestawieniu lokat 3-miesięcznych i Lokata standardowa Toyota Banku zajmująca 10 lokatę wśród lokat 12 miesięcznych.

Kto zwyciężył w poszczególnych zestawieniach?

Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia lokat 3-miesięcznych jest Meritum Bank i jego Lokata Powitalna (6,83%) – produkt oferowany klientom banku otwierającym Konto Zarabiające. Meritum Bank jednak ściśle reglamentuje liczbę Lokat Powitalnych, jaką może założyć klient: do każdego Konta Zarabiającego przypisana jest tylko jedna Lokata Powitalna. Drugie miejsce wśród lokat zakładanych na 3 miesiące zajął Getin Online z Lokatą na start (6,04%), a trzecie – Lokata 100-dniowa Alior Banku (6,03%).

Na najwyższym stopniu podium wśród lokat zawieranych na 6 miesięcy ulokował się FM Bank ze swoją FM Lokatą z kapitalizacją dzienną. Kolejne miejsca na „pudle” zajęli: Meritum Bank (Lokata Internetowa z dzienną kapitalizacją) i Idea Bank (Lokata Idealna).

Oprocentowanie tych lokat wynosi odpowiednio: 6,01%, 5,87% i 5,44%. W przypadku lokat terminowych, których umowy zawieramy na 12 miesięcy zwycięzcą została Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych Meritum Banku (5,9%). Drugie miejsce w zestawieniu zajął – znany już nam – FM Bank z FM Lokatą z kapitalizacją dzienną (5,85%), a trzecie… Idea Bank i jego Lokata Idealna (5,85%).

Na zainteresowanie zasługuje debiutujące w zestawieniu lokat 12-miesięcznych Inteligo wraz z Dobolokatą. Dlaczego? Nowe okresy, na jakie można zawrzeć umowę Dobolokaty Inteligo wprowadziło nieco ponad tydzień temu, i w tak krótkim czasie udało mu się przebojem wedrzeć się do zestawienia i zająć wysoką – jak na debiutanta – pozycję.

Sprawdź, na których lokatach najwięcej zarobisz!

Na jaki okres powierzyć pieniądze bankowi?

Na tak postawione pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z nas (tj. każdy, kto posiada nadwyżki finansowe) wyznaje inną filozofię w tej dziedzinie i ma inne potrzeby. Ktoś, kto nie przewiduje np. w ciągu najbliższego półrocza żadnych większych wydatków wybierze lokatę 6-miesięczną.

Ktoś inny z kolei woli założyć 2 lub 3 lokaty na krótszy okres… Wszyscy jednak powinni pamiętać o jednym – zarobić na lokacie można tylko wtedy, kiedy jej oprocentowanie będzie wyższe od stopy inflacji. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, jej wysokość w sierpniu 2011 r. wynosiła 4,3% rok do roku.

Stawia to na wygranych pozycjach lokaty, których oprocentowanie tę wielkość przewyższa – a więc w znacznej większości przypadków – oferty 3, 6 i 12-miesięczne.