Założenia dla potrzeb rankingu

Przygotowując nasz poprzedni ranking ustaliliśmy pewne założenia, dzięki którym łatwiej było ocenić i porównać 28kont. Powtórzyliśmy je dla nowej odsłony rankingu rachunków osobistych.

Przypomnijmy je więc:

• Konto jest naszym głównym rachunkiem i co miesiąc wpływa na nie minimum 1500 zł z tytułu wynagrodzenia;

• Z konta korzystamy aktywnie używając między innymi karty debetowej dołączonej do konta;

Przy porównaniu kont osobistych za najważniejszy czynnik uznaliśmy koszt prowadzenia i obsługi konta. – Oceniając ten parametr sprawdzaliśmy wysokość następujących opłat:

• Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku;

• Opłaty za przelewy internetowe do innego banku;

• Opłaty za korzystanie z karty debetowej;

• Wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, który nie należy do naszego banku lub sieci partnerskiej.


Ze względu na fakt, iż większość kont jest darmowa, po spełnieniu kilku prostych warunków (między innymi stałych wpływów z tytułu wynagrodzenia),przy ocenie kont uwzględniliśmy wszelkie bonusy do konta, które mogą przeważyć na korzyść danej oferty. Mówiąc bonusy mamy na myśli: premie za aktywne korzystanie z konta, usługi typu: concierge, opieka medyczna, ubezpieczenie assistance oraz zwrot części wydatków dokonanych za pomocą karty.

Zasady punktacji

Aby móc wyłonić zwycięzcę przyznawaliśmy punkty na prostych zasadach. Każde konto dostawało po 1 punkcie za brak opłat za podstawowe czynności, które generują koszty użytkowania konta. Są to, wspomniane wyżej, przelewy internetowe czy też wypłaty z bankomatów obcej sieci. Jeśli nie ponosimy za to kosztów – konto otrzymywało 1 pkt. Jednak w przypadku kiedy z którąkolwiek z tych czynności wiązała się opłata, nawet najdrobniejsza, – konto w danej kategorii np. opłata za przelewy otrzymywało 0 punktów.

Wprawdzie opłata opłacie nierówna i 5,99 zł za prowadzenie konta w Pekao SA to nie to samo co 9,99 zł za obsługę rachunku w Banku BPH. Jednak wychodzimy z założenia, że nie warto przepłacać jeśli coś możemy mieć coś za darmo.

Ponownie, za dodatkowy, istotny czynnik dla oceny konta uznaliśmy możliwość posiadania w danym banku darmowego rachunku oszczędnościowego. Za taką możliwość przyznawaliśmy 0,5 pkt. Drugie 0,5 pkt. dodawaliśmy jeśli oprocentowanie takiego konta jest na poziomie nie niższym niż 3% - tutaj też nic się nie zmieniło.

Potrzebujesz komfortowego konta? 0 zł za prowadzenie przelewy i nie tylko - sprawdź!

Taką samą wartość punktową (0,5 pkt.) przyznawaliśmy za następujące bonusy do konta cashback, ubezpieczenie, atrakcyjne oprocentowanie konta osobistego, bezpłatni fachowcy, itp. Braliśmy pod uwagę dodatki zarówno przynoszące dodatkowy zysk, jak i inne korzyści.

Tutaj także nie zmieniliśmy zasad i braliśmy pod uwagę tylko te dodatki, które są elementem stałym i dostaniemy je niezależnie od tego kiedy otworzymy konto. Dodatkowa gotówka do ręki za otworzenie rachunku, czy za nakłonienie do tego naszych znajomych nie była brana pod uwagę. Podobnie jak, przyznawane na powitanie, podwyższone oprocentowanie na koncie przez kilka pierwszych miesięcy.


Zwycięzcy i zmiany względem poprzedniego zestawienia

Założenia i sposób przyznawania punktów pozostały takie same jak przy pierwszej odsłonie naszego rankingu kont osobistych z dostępem przez Internet. Dzięki temu łatwiej jest porównać zmiany w porównaniu do poprzedniego rankingu i zobaczyć jakie były przyczyny przetasowań.

Z zestawienia usunęliśmy HSBC Bank, który wycofał się w Polsce z oferowania produktów dla klientów indywidualnych. Trochę szkoda, że jeden z największych światowych graczy na rynku finansów nie podjął walki ze swoimi mniejszymi konkurentami.

Zwycięzcą rankingu kont osobistych z dostępem przez Internet został ….

Podobnie jak w kwietniowym rankingu kont osobistych z dostępem przez Internet zwycięzcą został eurobank. Konto online tego banku jako jedyne zdobyło 6 punktów w naszym rankingu. Prowadzenie i korzystanie z rachunku, przy przyjętych dla potrzeb rankingu założeniach, jest darmowe i w tej kategorii konto online zdobyło 4 punkty. Pozostałe dwa punkty zostały przyznane za atrakcyjne dodatki (oprocentowanie konta oraz zwrot części wydatków dokonanych za pomocą karty), oraz za konto oszczędnościowe z niezłym oprocentowaniem.

Recepta na najlepsze konto internetowe jest więc prosta, powinno być za zero, z atrakcyjnie oprocentowanym, bezpłatnym kontem oszczędnościowym i z 1-2 dodatkami niestandardowymi.

Bitwa o drugie miejsce

Poprzednim razem na drugim miejscu znalazły się ex aequo trzy konta, które zdobyły po 5,5 pkt. Tym razem na drugim miejscu mamy aż 5 kont! Na podium wskoczyły: nowa oferta konta „Ekstrakonta Plus” Kredyt Banku, oraz odświeżony rachunek Meritum Banku – „Meritum Konto Zarabiające”.

Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach zmiana miejsc w rankingu była znacząca. Poprzednio oferta Kredyt Banku uplasowała się na samym dole zestawienia – na przedostatnim 27 miejscu! Zaś Meritum Banku na 16-tej pozycji. W przypadku Meritum Konta Zarabiającego zmiany były istotne, zniesiono opłatę za wypłaty gotówki z bankomatów nie należących do banku oraz dodano mechanizm – zwrotu 4% wydatków dokonywanych na stacjach paliw.

Sprawdź, które konto osobiste jest najlepsze dla Ciebie!

Prawie każdy z banków (Bank Millennium, Getin Bank, Kredyt Bank, Meritum Bank, Alior Bank), których oferty znalazły się na drugim miejscu, oferuje w pełni darmowe rachunki. Wyjątkiem jest Alior Bank, który pobiera 5 zł miesięcznie za obsługę karty debetowej. Wszystkie konta, które zajęły drugie miejsce oferują co najmniej jeden dodatek, wspomniany wcześniej Alior – aż 3.

Z ciekawostek, warto zwrócić uwagę na fakt, że otwierając „Meritum Konto Zarabiające” będziemy mogli założyć Lokatę Powitalną z oprocentowaniem 8,5% w skali roku na 3 miesiące. Niestety propozycja Meritum Bank jest „jednorazowa” i dostępna tylko do 30 września 2011.


Oznacza to, że zakładając to konto osobiste będziemy mieli możliwość założenia tylko jednej Lokaty Powitalnej i to bez możliwości odnowienia tej lokaty na tak atrakcyjnych zasadach jak obecnie. Z tego powodu nie przyznaliśmy punktu za możliwość założenia Lokaty Powitalnej, a dodatek ten potraktowaliśmy jako „wabik” umożliwiający atrakcyjną komunikację marketingową. Podobnie postąpiliśmy w przypadku zbliżonych sytuacji przy innych kontach ujętych w rankingu.

>>>Pełne zestawienie najlepszych kont bankowych dostępnych w internecie

Aż 6 kont z brązowym medalem

Trzecie miejsce ex aequo zajęło 6 kont uzyskujących po 5 punktów. Są to: Konto internetowe Citikonto Direct (Citi Handlowy), dbNET (Deutsche Bank PBC SA), Konto Idealne (Idea Bank) oraz Konto Direct ING Banku Śląskiego. Są to bardzo dobre produkty o wysokim standardzie, darmowe z możliwością otworzenia dobrze oprocentowanych kont oszczędnościowych, jednak już bez dodatków. Dwa kolejne rachunki, które znalazły się na trzecim miejscu, należące do banków BPH oraz BNP Paribas nie są niestety w pełni darmowe, ale otrzymały pełen punkt dzięki pakietom ubezpieczeń assistance oraz usług concierge.

Dużo zmian na plus

Doszło także do kilku zmian w ofercie, które nie miały większego wpływu na zmiany w rankingu, ale warto je odnotować. Alior Bank, ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank oraz Toyota Bank – podniosły w międzyczasie oprocentowanie swoich kont oszczędnościowych. Dodatkowo Mistrzowskie Konto Osobiste Polbanku jest teraz oprocentowane na 6% przy saldzie większym niż 500 zł. Kiedy robiliśmy poprzedni ranking było to tylko 3%. Zmiana godna pochwalenia. Poprawiło się także konto Multibanku – MultiKonto ja Active. W przypadku tego konta zniesiono opłatę w wysokości 5 zł za wypłaty z bankomatu obcego oraz podniesiono oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Widać, że coraz mniej banków decyduje się na pobieranie opłaty za wypłatę gotówki z „obcych” bankomatów.

Ranking kont z dostępem do Internetu - wrzesień 2011
Nazwa konta (bank)Opłaty*Konto oszcz. za darmo? Oproc. równe bądź większe 3% dla ( 2 tys.)?Bonusy do konta Liczba punktów
1.
konto online (eurobank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.) / 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4,05% (0,5 pkt.)Oprocentowanie konta wynosi 3,5% (0,5 pkt); Możliwość zwrotu 0,5% transakcji dokonanych kartą, do 750 zł rocznie (0,5 pkt)6
2. MeritumKonto Zarabiające (Meritum Bank)0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)ł/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4,30% (0,5 pkt.)Zwrot 4% wydatków na paliwo (0,5pkt) 5,5
2.
Konto osobiste (Alior Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 5 zł (0 pkt.)


TAK(0,5 pkt.) 3,25% (0,5 pkt.)4% na lokacie nocnej, która wykorzystuje połowę środków z konta (0,5 pkt); bezpłatny pakiety assistance (0,5 pkt); bezpłatna usługa concierge (0,5)5,5
2.
Dobre konto (Millennium Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)3% kwoty wydanej za pomocą karty w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych wraca do klienta. Maksymalnie do 50 zł miesięcznie (0,5 pkt)5,5
2.
Konto Skarbonkowe (Getin Online)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)Bank płaci 1 zł za aktywności związane z kontem, np. wpłata wypłaty, 100 zł wydane kartą, itp. (0,5 pkt)5,5
2.
Ekstrakonto Plus (Kredyt Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 5% (0,5 pkt.)oprocentowanie 7% w skali roku do 3000 zł (0,5pkt)5,5
3.
dbNET (Deutsche Bank PBC SA)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4,05% (0,5 pkt.)Brak 5
3.
Konto Kapitalne (Bank BPH)
9,9 z ( 0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 4,42% (0,5 pkt.)Bezpłatny pakiety assistance (0,5 pkt); bezpłatna usługa concierge (0,5 pkt)5
3.
Konto z Pakietem L (BNP Paribas Forits)
15 zł (0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 5,80% (0,5 pkt.)Bezpłatny pakiety assistance (0,5 pkt); bezpłatna usługa concierge (0,5 pkt)5
3.
CitiKonto Direct (CitiHandlowy)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.) / 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4,04% (0,5 pkt.)Brak5
3.
Konto IDEALNE (Idea Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.) / 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)Brak5
3.
Konto Direct (ING Bank Śląski)
0 zł (1 pkt.)/ 0 (1 pkt.) zł/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)Brak5
4.
Konto z Podwyżką (Bank BGŻ)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 5 zł (0 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 3,55% (0,5 pkt.)Podwyżka w wysokości 1% kwoty wpływu na konto z tytułu wypłaty - nie więcej niż 50 zł miesięcznie (0,5 pkt)4,5
4.
Mistrzowskie Konto Osobiste (Polbank EFG)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 5 zł (0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 4,75% (0,5 pkt.)Oprocentowanie środków powyżej 500 zł wynosi 6% (0,5 pkt) 4,5
5.
Konto Bez Kantów (BOŚ Bank)
10 zł (0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 2,00% (0 pkt.)Bank płaci 1 lub 3 zł za różne aktywności związane z kontem (np. przelew, 100 zł wydane za pomocą karty), można zyskać do 60 zł miesięcznie. (0,5 pkt)4
Założenia rankingu: Korzystający z konta przelewa wynagrodzenie (1500 zł miesięcznie) oraz aktywnie używa karty debetowej (min. 5 transakcji w miesiącu, łącznie na kwotę min. 100 zł).

*Opłaty zostały wymienione w nastęującej kolejności:
Opłata miesięczna za prowadzenie konta/ Koszt zewnętrznego przelewu internetowego/ Koszt wypłaty z obcego bankomatu/ Opłata za kartę debetową (miesięcznie)

Zasady punktacji:Kolumna "Opłaty" - 1 pkt za brak opłat za każdą z pozycji; 0 pkt za opłatę
Kolumna "Konto oszczędnościowe za darmo? Oprocentowanie ? 3% dla ( 2 tys.)?"- 0,5 pkt za dostęp do darmowego konta oszczędnościowego; 0,5pkt za oprocentowanie konta oszczędnościowego ? 3%
Kolumna "Dodatki/bonusy do konta" - dodatkowe korzyści typu: cashback, assistance, system premiowy, concierge itp. - 0,5 pkt za dodatek do konta (max 2 punkty).
Ranking kont z dostępem do Internetu - wrzesień 2011
Nazwa konta (bank)Opłaty*Konto oszcz. za darmo? Oproc. równe bądź większe 3% dla ( 2 tys.)?Bonusy do konta Liczba punktów
1.
konto online (eurobank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.) / 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4,05% (0,5 pkt.)Oprocentowanie konta wynosi 3,5% (0,5 pkt); Możliwość zwrotu 0,5% transakcji dokonanych kartą, do 750 zł rocznie (0,5 pkt)6
2. MeritumKonto Zarabiające (Meritum Bank)0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)ł/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4,30% (0,5 pkt.)Zwrot 4% wydatków na paliwo (0,5pkt) 5,5
2.
Konto osobiste (Alior Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 5 zł (0 pkt.)


TAK(0,5 pkt.) 3,25% (0,5 pkt.)4% na lokacie nocnej, która wykorzystuje połowę środków z konta (0,5 pkt); bezpłatny pakiety assistance (0,5 pkt); bezpłatna usługa concierge (0,5)5,5
2.
Dobre konto (Millennium Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)3% kwoty wydanej za pomocą karty w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych wraca do klienta. Maksymalnie do 50 zł miesięcznie (0,5 pkt)5,5
2.
Konto Skarbonkowe (Getin Online)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)Bank płaci 1 zł za aktywności związane z kontem, np. wpłata wypłaty, 100 zł wydane kartą, itp. (0,5 pkt)5,5
2.
Ekstrakonto Plus (Kredyt Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 5% (0,5 pkt.)oprocentowanie 7% w skali roku do 3000 zł (0,5pkt)5,5
3.
dbNET (Deutsche Bank PBC SA)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4,05% (0,5 pkt.)Brak 5
3.
Konto Kapitalne (Bank BPH)
9,9 z ( 0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 4,42% (0,5 pkt.)Bezpłatny pakiety assistance (0,5 pkt); bezpłatna usługa concierge (0,5 pkt)5
3.
Konto z Pakietem L (BNP Paribas Forits)
15 zł (0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 5,80% (0,5 pkt.)Bezpłatny pakiety assistance (0,5 pkt); bezpłatna usługa concierge (0,5 pkt)5
3.
CitiKonto Direct (CitiHandlowy)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.) / 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4,04% (0,5 pkt.)Brak5
3.
Konto IDEALNE (Idea Bank)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.) / 0 zł (1pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK(0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)Brak5
3.
Konto Direct (ING Bank Śląski)
0 zł (1 pkt.)/ 0 (1 pkt.) zł/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1pkt.) TAK (0,5 pkt.) 4% (0,5 pkt.)Brak5
4.
Konto z Podwyżką (Bank BGŻ)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 5 zł (0 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 3,55% (0,5 pkt.)Podwyżka w wysokości 1% kwoty wpływu na konto z tytułu wypłaty - nie więcej niż 50 zł miesięcznie (0,5 pkt)4,5
4.
Mistrzowskie Konto Osobiste (Polbank EFG)
0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 5 zł (0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 4,75% (0,5 pkt.)Oprocentowanie środków powyżej 500 zł wynosi 6% (0,5 pkt) 4,5
5.
Konto Bez Kantów (BOŚ Bank)
10 zł (0 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)/ 0 zł (1 pkt.)TAK (0,5 pkt.) 2,00% (0 pkt.)Bank płaci 1 lub 3 zł za różne aktywności związane z kontem (np. przelew, 100 zł wydane za pomocą karty), można zyskać do 60 zł miesięcznie. (0,5 pkt)4
Założenia rankingu: Korzystający z konta przelewa wynagrodzenie (1500 zł miesięcznie) oraz aktywnie używa karty debetowej (min. 5 transakcji w miesiącu, łącznie na kwotę min. 100 zł).

*Opłaty zostały wymienione w nastęującej kolejności:
Opłata miesięczna za prowadzenie konta/ Koszt zewnętrznego przelewu internetowego/ Koszt wypłaty z obcego bankomatu/ Opłata za kartę debetową (miesięcznie)

Zasady punktacji:Kolumna "Opłaty" - 1 pkt za brak opłat za każdą z pozycji; 0 pkt za opłatę
Kolumna "Konto oszczędnościowe za darmo? Oprocentowanie ? 3% dla ( 2 tys.)?"- 0,5 pkt za dostęp do darmowego konta oszczędnościowego; 0,5pkt za oprocentowanie konta oszczędnościowego ? 3%
Kolumna "Dodatki/bonusy do konta" - dodatkowe korzyści typu: cashback, assistance, system premiowy, concierge itp. - 0,5 pkt za dodatek do konta (max 2 punkty).

  >>>Zobacz pełne zestawienie najlepszych kont dostępnych w internecie