>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

Czy warto założyć konto dla naszego dziecka? Jeśli chcemy je nauczyć rozsądnego zarządzania swoimi pieniędzmi to zdecydowanie tak. Pozostaje tylko pytanie gdzie to zrobić by była to nauka najciekawsza i najtańsza.

Niestety rynek kont skierowanych dla dzieci i młodzieży nie jest zbyt duży. Obecnie tylko kilka banków ma swojej ofercie konto dedykowane dla osób poniżej 18 roku życia. Ułatwia to nam wybór dobrego konta dla naszego dziecka, a jest to wybór ważny bo pierwsze doświadczenia z finansami osobistymi mogą odegrać istotną rolę w życiu młodego człowieka.

Jak się okazuje tylko dwa z kont młodzieżowych oferują znacznie więcej niż tylko standardowe operacje gotówkowe i przechowywanie pieniędzy. Ciekawe jest to, że oferują one więcej niż klasyczne konta osobiste skierowane dla dorosłych klientów.

Większości z nas nazwa Toyota kojarzy się z marką samochodów, a Toyota Bank raczej z kredytem samochodowym aniżeli z kontem dla młodzieży. Tymczasem bank ten ma do zaoferowania jedną z ciekawszych ofert w tym przedziale a w połączeniu z obecną promocją czyni ją naprawdę piorunująca.

>>>0 zł za otwarcie, przelewy, bankomaty. Załóż konto nr 1

Reklama

Konto Młodzieżowe Click dostępne jest dla osób pomiędzy 13 a 24 rokiem życia – co jest ciekawostką bo zazwyczaj istnieje ograniczenie do lat 18-tu. Jedną z jego najważniejszych cech jest oprocentowanie wynoszące aż 5%! Odsetki naliczane są codziennie tak więc nasze dziecko będzie mogło codziennie widzieć jak jego pieniądze same zarabiają.

Jeśli chodzi o podstawowe opłaty to łatwiej i szybciej będzie wymienić to za co płacimy, Do konta dodawana jest za darmo karta z chipem, jej miesięczny koszt wynosi 1 zł, zaś czwarta i kolejne wypłaty w miesiącu z obcych bankomatów kosztują 4,50 zł. Wszystko inne jest za darmo – otwarcie konta, prowadzenie czy też wszelkie internetowe przelewy.

Jednak to co jest prawdziwą gratką w przypadku tego konta to obecna promocja. Otóż bank postanowił nagrodzić tych uczniów, którzy się dobrze uczą. W sposób nadzwyczaj prosty, ale jakże efektowny. Dla każdego ucznia, który dostanie świadectwo z czerwonym paskiem bank zwiększy zgromadzone na koncie odsetki. Za średnią w przedziale 4,75-4,99 uczeń dostanie 100% dodatkowych odsetek. Zaś za średnią wyższą bądź równą 5,00 bank przyzna 200% dodatkowych odsetek! Naprawdę kusząca oferta i może być dobrą zachętą do skrupulatniejszej nauki.

Produkt Toyota Banku oferuje naprawdę dużo, jednak jedną z jego nielicznych wad jest to, że czwarta i każda wypłata z bankomatu kosztuje 4,5 zł. Jeśli dodamy do tego fakt, że Toyota Bank nie posiada własnych bankomatów otrzymujemy dosyć duży minus, który może zaważyć na naszym wyborze konta dla dziecka.Produktem, który może być bardzo dobrą alternatywą jest „Ale konto!” Polbanku EFG. Konto to jest przeznaczone dla młodzieży od 13 do 18 roku życia. Nie zapłacimy za wypłaty z ponad 2000 bankomatów Polbanku i Euronetu w całej Polsce! Opłata za wypłatę z innego bankomatu jest standardowa i wynosi 5 zł. Nie zapłacimy także za kartę debetową (zarówno za jej wydanie jak i użytkowanie) , przelewy internetowe oraz za przelewy między kontem „Ale konto!” a „Mistrzowskim Kontem Osobistym”. Samo konto też jest prowadzone za darmo.

Dodatkowo warto odnotować, że konto jest oprocentowane na 7% w skali roku do poziomu 1000 zł. Niestety po przekroczeniu tej kwoty oprocentowanie spada do pułapu 0%, jednak w większości przypadków nie powinien to być wielki problem, wszak rzadko, które dziecko dysponuje taką ilością gotówki.

>>>Ranking kont internetowych - Sprawdź i Załóż przez internet!

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę tego konta. Posiada ono niskie limity transakcji co powoduje, że w przypadku kradzieży złodziej ma utrudniony dostęp do zgromadzonych środków. Co więcej bank ponosi pełną odpowiedzialność za transakcje dokonane po kradzieży karty.

Wszystko to powoduje, że oferta Polbanku jest bardzo dobra, być może najlepsza na rynku, i na pewno pomoże dziecku oswoić się z finansami osobistymi, bankowością internetową oraz wszelkimi podstawowymi funkcjami bankowymi.

Powyższe konta zdecydowanie wyróżniają się wśród tych proponowanych na rynku. O reszcie, pomimo że odstaje od czołówki, też warto wspomnieć w kilku słowach. mBank znany z tego, że jest darmowy oferuje izzyKONTO, które jest w pełni bezpłatne i oprocentowane na 0,70% - do niedawna było to najwyżej oprocentowane konto młodzieżowe.

Z kolei Bank Pekao oferuje „Konto Kieszonkowe” oprocentowane na zaledwie 0,01%, przelewy kosztują 0,50 zł, zaś reszta podstawowych czynności jest bezpłatna łącznie z wypłatą z 4000 bankomatów w kraju. Dodatkowo dzięki programowi „Płać kartą, bo warto!” istnieje dostęp do programu rabatowego, gdzie niektóre zniżki sięgają do 30%. Podobną ofertę, niemal identyczną posiada Millenium Bank, podobne są koszty opłat oraz istniejący program rabatowy. Jednak czy to najlepsze co może być dla dziecka jeśli chcemy je uczyć oszczędności?

Konto osobiste dla młodego człowieka to zdecydowanie bardzo dobry pomysł. Pomoże mu oswoić się z instytucjami bankowymi oraz ze światem finansów. Jeśli zaś chcemy by przy tym poznało wartość pieniądza oraz, że oszczędzanie nie jest w cale takie łatwe jak się wydaje to warto założyć mu konto z konkretnym procentem zamiast tego z rabatami w ulubionych sklepach.