Uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy placówki medycznej.

Kiedy można otrzymać świadczenie?

Aby decyzja była pozytywna, konieczne jest stwierdzenie, że wydarzenia można było uniknąć, jeśli pacjent otrzymałby opiekę zdrowotną zgodnie z aktualnymi standardami medycznymi lub gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.

Reklama
Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość świadczenia kompensacyjnego

Najwyższa kwota odszkodowania dla osoby poszkodowanej wynosi 200 000 złotych. W przypadku zgonu poszkodowanego, świadczenie może wynieść do 100 000 złotych dla każdego uprawnionego beneficjenta. Wnioski o przyznanie odszkodowania mogą być złożone przez dzieci poszkodowanego, jego rodziców oraz małżonka lub partnera (jeśli nie są małżeństwem). Fundusz Kompensacyjny obejmuje zdarzenia, które miały miejsce po wprowadzeniu ustawy, a także wcześniejsze, jeśli poszkodowany dowiedział się o szkodzie po tej dacie, tj. nie wcześniej niż 6 września 2023 roku.

Kiedy można złożyć wniosek?

Wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta można złożyć w przeciągu roku od momentu uzyskania informacji o zdarzeniu, jednak nie później niż w ciągu 3 lat od daty wystąpienia tego zdarzenia.

Rzecznik zawiadamia beneficjenta, któremu przyznano świadczenie kompensacyjne, że musi w ciągu 30 dni od daty ustania decyzji podjąć decyzję o przyjęciu lub zrzeczeniu się świadczenia. Przyjęcie świadczenia oznacza, że wnioskodawca rezygnuje z wszelkich roszczeń odszkodowawczych związanych z zdarzeniem medycznym, które miały miejsce do chwili złożenia wniosku.

Reklama

Kiedy wypłata świadczenia?

Wypłata świadczenia następuje w ciągu 14 dni od daty złożenia oświadczenia o przyjęciu świadczenia na podstawie decyzji ostatecznej.