Bronisław Komorowski ustawę podpisał we wtorek. Kancelaria Prezydenta w środowym komunikacie napisała, że ustawa ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego nowego podatku od niektórych kopalin, który należy do grupy danin nakładanych od wielkości urobku (wydobycia). Wprowadzany podatek w całości stanowić ma dochód budżetu państwa.
Zakres przedmiotowy opodatkowania obejmuje wydobycie dwóch rodzajów kopalin, tj. miedzi i srebra, przy czym opodatkowaniu podlegać będzie wydobyty metal, a nie rudy metalu. Podstawą opodatkowania jest ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie - czytamy w komunikacie.
W przypadku, gdy podatnik nie produkuje koncentratu z wydobytego urobku rudy miedzi, podstawę opodatkowania podatkiem stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w urobku rudy miedzi.
Obowiązek podatkowy co do zasady powstaje w dniu wyprodukowania koncentratu z wydobytego przez podatnika urobku rudy miedzi. Stawki podatku od kopalin mają charakter kwotowy i ustalane są odrębnie dla jednej tony wydobytej miedzi oraz jednego kilograma wydobytego srebra. Sposób ustalania stawek uzależniony jest od średniej ceny surowca - napisano w komunikacie. Ponadto w ustawie ustalone zostały maksymalne i minimalne limity stawek.
Kancelaria wyjaśniła, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, dokonujące w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej wydobycia miedzi oraz srebra.
Organami podatkowymi właściwymi w zakresie podatku od niektórych kopalin są naczelnik urzędu celnego oraz dyrektor izby celnej, wyznaczeni przez ministra finansów.
W komunikacie napisano, że zobowiązanie podatkowe w podatku od kopalin powstaje z mocy samego prawa, zaś podatnik zobowiązany jest bez wezwania obliczać i wpłacać podatek na rachunek właściwej izby celnej za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obok obowiązku zasadniczego ustawa nakłada także na podatników szereg obowiązków o charakterze instrumentalnym.
Według resortu finansów podatek od wydobycia miedzi i srebra przyniesie w 2012 r. budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach mniej więcej po 2,2 mld zł.
Wprowadzenie podatku od kopalin budzi zastrzeżenia partii opozycyjnych, według których będzie on mocnym uderzeniem w gospodarkę i obniży znacząco wartość KGHM. Także według niektórych ekspertów podatek może znacząco zmniejszyć potencjał rozwoju spółki i dywidendy w przyszłości
Sejm uchwalił ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin 2 marca. Senat, po rozpatrzeniu ustawy, przyjął ją bez poprawek 14 marca. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.