Zdeklasował założyciela Facebooka i szefa Amazona. Jack Ma najlepiej zarabiającym człowiekiem 2014 r. GALERIA
1 Jest rok 1999 rok. Mieszkanie byłego nauczyciela języka angielskiego, który do tej pory niczym się nie wyróżnia. Może poza tym, że dwa razy oblał egzamin na studia (miał problemy z matematyką) i odrzucili jego podania do pracy nawet w KFC czy np. w policji. W końcu studia jednak skończy - dostanie się na anglistykę, którą ukończy w 1988 roku. Ma jest od dziecka bardzo uparty. Jeszcze jako 12-latek pedałuje 45 minut, i to codziennie, do największego hotelu w mieście, by oprowadzać obcokrajowców po mieście – za darmo. To dla niego najlepszy sposób, by uczyć się języka – i tak przez 10 lat.
YouTube
2 Jako nauczyciel początkowo będzie zarabiać 120 juanów miesięcznie, czyli około 15 dolarów. Nic dziwnego, że cały czas szuka własnej drogi. Najpierw zakłada szkołę językową, potem myśli już o nowych technologiach. Przełomem staje się wyjazd do USA w 1995 roku, podczas którego odkrywa internet. A dokładniej brak żadnego wyniku w chińskiej wyszukiwarce po wpisaniu w nią hasła "piwo".
YouTube
3 Po powrocie do Chin zakłada więc pierwsze strony WWW (w zasadzie robi to jego przyjaciel z USA; w dzień, kiedy łączy się z siecią, zaprasza znajomych, po czym przez 3,5 godziny obserwują, jak wgrywa się pół strony), potem dostaje też propozycję od rządu, by kierować państwową spółką technologiczną (przyjmuje ją i pracuje w niej przez rok). Ostatecznie postanawia jednak założyć własną firmę. Mobilizuje 17 znajomych i w ten sposób gromadzi niezbędny kapitał startowy w wysokości około 60 tys. dolarów.
YouTube
4 Dziś 50-letni przedsiębiorca traktowany jest w Chinach z taką czcią jak Steve Jobs czy np. Bill Gates w USA. Nie tylko dlatego, że nie korzystał z pomocy komunistycznych władz. Głównie dlatego, że w Chinach odpowiada za 80 proc. e-handlu. Ma setki milionów użytkowników i wypracowuje większe zyski niż Amazon i eBay razem wzięte. Ba, pomysł docenili swego czasu także bankierzy z Goldman Sachsa i Japończycy z Softbanku, którzy zainwestowali w nowo powstały biznes odpowiednio 5 i 20 milionów dolarów.
YouTube
5 Jack Ma sukces zawdzięcza sprzedawanym produktom, w tym m.in. angielskojęzycznej platformie Alibaba.com., która kojarzy sprzedających i kupujących z ponad 240 krajów świata, w tym także z Polski. Ci mogą zamawiać tak hurtowe ilości, jak i pojedyncze sztuki produktów. System na tyle się przyjął wśród małych i średnich firm, że wartość sprzedanych produktów w 2013 roku wyniosła 252 mld dolarów, podczas gdy w 2012 roku - 170 mld dolarów. (Amazon miał wtedy odpowiednio blisko 75 mld dolarów, a eBay – 16 mld dolarów). Tak na marginesie, plan Grupy Alibaba na 2014 rok wynosił 420 mld dol.
YouTube
6 Także statystyki dzienne są imponujące. 11 listopada, kiedy w Chinach obchodzone jest święto singli (czas największych sprzedaży on-line), Alibaba miał 5,6 mld dol. obrotu. Cyber Monday w USA daje jedynie 1,7 mld. dolarów obrotu w sieci. Ale biznes Jacka Ma to teraz także TaoBao (co można przetłumaczyć jako Poszukiwanie skarbów) - serwis aukcyjny dla konsumentów czy np. Alipay - internetowa platforma płatnicza. Do grupy należą także: AliExpress i Tmall. Większość usług w serwisach jest darmowa - do dziś aukcyjny TaoBao, w przeciwieństwie do zachodnich rywali, nie pobiera prowizji za sprzedaż. Utrzymuje się z reklam, co też jest wyróżnikiem filozofii Ma prowadzenia biznesu.
YouTube
7 - Jeśli masz parę milionów, jesteś bogaty. Jeśli masz 10 do 20 milionów, masz kapitał. Ponad 100 milionów to już zasoby społeczne. To nie są moje pieniądze. Nie sądzę, bym mógł je wydać. Mogę spać tylko w jednym łóżku. Mogę zjeść tylko trzy posiłki. To wszystko. Do czego służą pieniądze? – lubi powtarzać Jack Ma do dziś.
Wikimedia Commons
8 O życiu prywatnym Ma wiadomo niewiele. A to, co jest pewne, stawia go w zupełnie innym świetle. Okazuje się, że najlepiej zarabiający w 2014 roku nie orientuje się dobrze w nowoczesnych technologiach – w jednym z wywiadów przyzna, że miał 33 lat, kiedy zapoznał się z komputerem. Znana jest za to jego skłonność do żartów na własny temat i zamiłowanie do gry w pokera z przyjaciółmi, medytowania w górach czy np. książek o przygodach mistrzów kung fu.
Wikimedia Commons
9 Nie brakuje mu też luzu w pracy - lubi podczas publicznych wystąpień śpiewać piosenki z "Króla Lwa" - w 10. rocznicę powstania firmy wykonał ją przed 16 tys. pracowników - występować w stroju księżniczki lub prowadzić ceremonie ślubne. Ze względu na nie zawsze zrozumiałe powiedzenia nazywany jest także w Chinach złotoustym mistrzem. Do najpopularniejszych jego cytatów należą: Dzisiejszy dzień jest okrutny. Jutro jest jeszcze gorsze. A pojutrze jest pięknie; czy też: Jeśli jesteśmy dobrym zespołem i wiemy czego chcemy, jeden z nas może pokonać ich dziesięciu.
Shutterstock
10 Na koniec roku majątek Jacka Ma wyceniany był na 28,7 mld dolarów, co daje mu 18. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. On sam uznawany jest za najbogatszego człowieka w Chinach. Dla porównania założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wzbogacił się w 2014 roku o 11 mld dolarów. Jego majątek szacowany jest teraz na blisko 37 mld zł. Z kolei szef Amazona Jeff Bezos, który okazał się wielkim przegranym - tylko w 2014 roku stracił 8 mld dolarów. Na brak pieniędzy nie może jednak narzekać – szacuje się, że zgromadził 28 mld dolarów.
Media
11 Jak to się ma do Polski? Jan Kulczyk przez 25 lat zbudował biznes wart ok. 4 mld dolarów.
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję