Reklama
Warszawa
Reklama

Jedzmy mniej mięsa! Najgorsze pomysły na redukcję emisji CO2

Handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (lub jego ekwiwalentu w postaci dwóch innych gazów cieplarnianych, podtlenku azotu i perfluorowęglowodorów) to podstawa unijnej polityki klimatycznej. Bruksela uważa jednak, że cena uprawnień jest za niska, by stosowanie brudnych technologii przestało się opłacać. Prawo do wyemitowania tony dwutlenku węgla kosztowało w momencie startu systemu 29 euro. Po kilku latach cena spadła do 2 euro za tonę. W związku z tym Komisja postanowiła zainterweniować, usuwając nadmiar uprawnień z rynku, aby w ten sposób sztucznie podnieść ich cenę. Polska, która jest w o tyle komfortowej sytuacji, że do 2019 r. może rozdawać uprawnienia do emisji zakładom przemysłowym za darmo, sprzeciwia się tym zmianom. Są ku temu dobre powody: nasza energetyka jest oparta praktycznie na węglu, a do tego funkcjonuje u nas sporo zakładów z brudnych gałęzi przemysłu.
Handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (lub jego ekwiwalentu w postaci dwóch innych gazów cieplarnianych, podtlenku azotu i perfluorowęglowodorów) to podstawa unijnej polityki klimatycznej. Bruksela uważa jednak, że cena uprawnień jest za niska, by stosowanie brudnych technologii przestało się opłacać. Prawo do wyemitowania tony dwutlenku węgla kosztowało w momencie startu systemu 29 euro. Po kilku latach cena spadła do 2 euro za tonę. W związku z tym Komisja postanowiła zainterweniować, usuwając nadmiar uprawnień z rynku, aby w ten sposób sztucznie podnieść ich cenę. Polska, która jest w o tyle komfortowej sytuacji, że do 2019 r. może rozdawać uprawnienia do emisji zakładom przemysłowym za darmo, sprzeciwia się tym zmianom. Są ku temu dobre powody: nasza energetyka jest oparta praktycznie na węglu, a do tego funkcjonuje u nas sporo zakładów z brudnych gałęzi przemysłu. / Shutterstock
Komisja Parlamentu Europejskiego odrzuciła rezolucję wzywającą do usunięcia z rynku części uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To wyraźny sygnał, że poparcie dla obecnej unijnej polityki klimatycznej słabnie. Handel emisjami jest krytykowany jako nieprzemyślany sposób na redukcję emisji - dobry w intencji, ale słaby w wykonaniu. Ale nie on jeden zbiera cięgi. Oto przegląd złych pomysłów na redukcję emisji CO2.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • hubert
  2013-09-24 21:14:43
  Kolejny tekst bez autora. Widać, iż publikując wiedział, że ma się czego wstydzić. Uwalniany metan z gazów odprowadzanych przez zwierzęta hodowlane jest tylko jednym i najmniejszym czynnikiem wpływającym na efekt cieplarniany. Ich odchody ulegają biologicznym przemianom i też uwalniają ogromne ilości metanu i dwutlenku węgla. Najważniejsze jednak jest to, że na wyprodukowanie 1 kg wołowiny potrzeba ponad 10 kg soi, nie wspominając hektolitrów wody. Efekt spożywczy jest porównywalny, choć relacja surowca ma się jak 1:10.
  0
 • heu
  2013-09-23 08:44:18
  nie jem miesa od 6 meisiecy...jakos normalnei sie czuje...
  0
 • KRYTYK
  2013-09-23 13:14:04
  No to przeciez nie powinno byc problemem dla wiekszosci Polakow, ktorzy zyja w BIEDZIE. Ich juz nie stac dzis na (porzadne) mieso!!!
  0
 • stereo_pi_jan
  2013-09-23 13:33:28
  Zjadanie padliny jest PO-lecane
  0
 • kajot551
  2013-10-13 17:15:00
  Nie jem bo nie stac mnie na jedzenie -rencista przed apteka.
  0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej