W Polsce średnia cena mleka w październiku wyniosła 51,69 euro za 100 kg, co jest o 4,6% więcej niż we wrześniu i o 18,2% więcej w stosunku do roku ubiegłego. Choć Polska uplasowała się na jedenastym miejscu w UE pod względem cen mleka, poziom ten był o zaledwie 0,04% niższy od unijnej średniej.

Reklama

Z kolei dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że średnia cena mleka w październiku wyniosła 220,23 zł za 100 litrów, co oznacza wzrost o 5,7% w ujęciu miesięcznym i 12,6% rok do roku.

Mleko najdroższe w woj. podlaskim, najtańsze w woj. małopolskim

Analizując ceny na poziomie wojewódzkim, najwyższe stawki w październiku odnotowano w województwach podlaskim (231,12 zł/hl), lubelskim (226,27 zł/hl) i warmińsko-mazurskim (223,85 zł/hl). Najniższe ceny dotyczyły województw małopolskiego (203,56 zł/hl), łódzkiego (205,31 zł/hl) i pomorskiego (211,19 zł/hl).

Reklama

Prognozy dla polskiego rynku mleka

Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przewiduje, że ceny mleka w Polsce do końca 2024 roku pozostaną stabilne. Jednak przyszłość jest niepewna z uwagi na zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się choroby niebieskiego języka w Europie.

Choroba niebieskiego języka

Choroba wektorowa, jaką jest choroba niebieskiego języka, może znacząco wpłynąć na produkcję mleka. U krów mlecznych infekcja prowadzi do obniżenia wydajności, problemów z zacieleniem i utrzymaniem ciąży. W Polsce pierwsze przypadki odnotowano pod koniec listopada, co budzi obawy o dalszy rozwój sytuacji na początku 2025 roku.

Skutki dla rynku mleka w UE

Rozprzestrzenianie się choroby w Unii Europejskiej może skutkować spadkiem pogłowia krów mlecznych, co przełoży się na zmniejszenie produkcji mleka. To z kolei wpłynie na ceny surowca, zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych