To awans o dwie pozycje w ciągu roku i wyróżnienie wśród 30 najatrakcyjniejszych rynków kontynentu – wynika z raportu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025", opracowanego przez PwC i Urban Land Institute (ULI).

Warszawa awansowała. Stolica Polski wysoko na inwestycyjnej mapie Europy

Reklama

Stolica Polski wyprzedziła inne miasta regionu, takie jak Praga i Budapeszt, oferując inwestorom stabilność i dynamiczne perspektywy gospodarcze, które przeważają nad obawami związanymi z sytuacją geopolityczną w sąsiedztwie.

Warszawa od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako lider rynku nieruchomości w regionie. W obliczu rosnącej konkurencji oraz wyzwań związanych z ESG (...) Warszawa jest gotowa, aby sprostać wymaganiom, jakie niesie nowoczesny rynek nieruchomości – powiedział Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI Poland.

Liderzy rankingu – Londyn, Madryt i Paryż

W czołówce zestawienia dominują niezmiennie największe europejskie metropolie. Londyn utrzymuje pozycję lidera już czwarty rok z rzędu, a Paryż – mimo spadku na trzecie miejsce – wciąż pozostaje silnym rynkiem, przyciągającym inwestycje dzięki planowanym projektom infrastrukturalnym i przygotowaniom do Igrzysk Olimpijskich. Na drugą pozycję awansował Madryt, doceniany za stabilne makroekonomiczne fundamenty i wysoki standard życia.

Łącznie Londyn i Paryż odpowiadały za 11 proc. całkowitej wartości transakcji nieruchomościowych w Europie w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku, co stanowiło około 14 miliardów euro.

Reklama

Polska na tle regionu – sukces Warszawy i sytuacja konkurencyjnych miast

Warszawa, będąc jedynym miastem regionu CEE (Europa Środkowo-Wschodnia) w pierwszej piętnastce rankingu, jest dla inwestorów jednym z najbardziej perspektywicznych miejsc do lokowania kapitału w nieruchomości. Praga awansowała o dwa miejsca, zajmując 23. pozycję, natomiast Budapeszt odnotował spadek na 29. miejsce,wyprzedzając jedynie Stambuł.

Jak wskazuje raport, mimo że "zaufanie biznesowe i zyski pozostaną w 2025 r. takie same lub wzrosną" według ponad 80 proc. respondentów, to inwestorzy nadal są ostrożni z uwagi na czynniki geopolityczne oraz niestabilność polityczną. Aż 85 proc. ankietowanych wskazało polityczną niestabilność jako główne źródło niepewności.

Europejskie trendy i wyzwania na rynku nieruchomości

W publikacji "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025" PwC i Urban Land Institute omawiają kluczowe wyzwania, jakie stoją przed branżą nieruchomości w całej Europie, z uwzględnieniem kwestii ESG (środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny), dynamiki gospodarczej i wpływu globalnych napięć na perspektywy inwestycyjne. Lisette van Doorn, dyrektor generalna ULI Europe, zauważa, że "kruche perspektywy wzrostu i zawirowania geopolityczne będą nadal wpływać na zaufanie biznesu i to, czy gracze będą w stanie wykorzystać pojawiające się możliwości".

Raport powstał na podstawie opinii 1 143 ekspertów rynku nieruchomości i przedstawia prognozy na najbliższe lata, uwzględniając zmieniające się warunki gospodarcze, sytuację na rynkach finansowych oraz wpływ trendów na inwestycje i rozwój miast w całej Europie. Warszawa, jako lider regionu, wyróżnia się pozytywnie na tle innych miast, przyciągając uwagę inwestorów, którzy coraz częściej dostrzegają jej potencjał inwestycyjny.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: MEDIA, PAP