Prawo do leczenia w ramach NFZ: uważaj na te kwestie

Zwolnienie z pracy a prawo do leczenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przypomina, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wygasa zazwyczaj po 30 dniach od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to takich sytuacji jak: rozwiązanie umowy o pracę, zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej czy pozostawanie na urlopie bezpłatnym przez osoby zatrudnione.

Reklama

Co zrobić w sytuacji gdy wygasło prawo do świadczeń medycznych w ramach NFZ?

Jeśli prawo do świadczeń zdrowotnych opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wygasło, nadal istnieją sposoby, aby je odzyskać. Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, by w takiej sytuacji uzyskać inny tytuł do ubezpieczenia. Można to zrobić poprzez np.: dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne lub zgłoszenie jako członek rodziny osoby ubezpieczonej. Jest to kluczowe, aby uniknąć konieczności ponoszenia kosztów za udzielone świadczenia zdrowotne.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to opcja dla osób, które nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku do NFZ i opłacenia składki. Jest to rozwiązanie, które pozwala na ciągłość korzystania z opieki zdrowotnej.

Reklama

Innym sposobem jest zgłoszenie się jako członek rodziny osoby ubezpieczonej. W praktyce oznacza to, że można zostać objętym ubezpieczeniem zdrowotnym przez męża, żonę, rodziców lub dzieci - jeśli są oni ubezpieczeni. Wymaga to formalnego zgłoszenia do NFZ.

Wyjątki od reguły: kto ma prawo do leczenia w ramach NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje jednak na pewne wyjątki od wcześniej wspomnianej zasady. I tak oto, jak podaje portal Pacjent.gov.pl:

  • Osoby, które ukończyły szkołę ponadpodstawową lub zostały skreślone z listy uczniów, mają prawo do świadczeń zdrowotnych przez 6 miesięcylicząc od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów;
  • Absolwenci szkół wyższych oraz doktoranci, mogą korzystać ze świadczeń przez 4 miesiącepo ukończeniu nauki lub skreśleniu z listy studentów;
  • Osoby z zawieszonym prawem do renty socjalnej, mają prawo do świadczeń przez 90 dni od ustania ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to przypadków o których mowa w art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2023. poz 2194).